Petr Dufek: Pokles reálných příjmů domácností pokračoval i ve třetím čtvrtletí

09.01.2023 15:33 | Komentář

Rostoucí ziskovost firem na jedné straně a propad reálných příjmů domácností na straně druhé. Tak jednoduše se shrnout dnes zveřejněné výsledky sektorových účtů statistického úřadu.

Petr Dufek: Pokles reálných příjmů domácností pokračoval i ve třetím čtvrtletí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Meziroční tempo mezd, které získaly domácnosti ve třetím čtvrtletí zůstalo stejné jako ve třetím kvartále, a sice 6,1 % a výrazně tak zaostávalo za inflací, která tehdy dosáhla průměrných 17,6 %. Vyšší úrokové sazby začaly domácnostem generovat větší výnosy z úroků, které jen v tomto čtvrtletí přesáhly 21 mld. korun. 

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27205 lidí

Na zhoršení své finanční situace sektor domácností zareagoval především omezením reálné spotřeby a investic, které v tomto případě představují především investice do bydlení. Současně se sektor domácností jako celek zaměřil na zvyšování úspor, nicméně zde je třeba dodat, že za tímto velkým číslem se nacházelo více protichůdných trendů daných nerovnoměrným rozdělením úspor.

Přidaná hodnota vytvořená nefinančními podniky se ve třetím čtvrtletí zvyšovala rychleji než mzdy vyplácené zaměstnancům, což se projevilo i ve zvýšené ziskovosti tuzemských firem. Podniky rovněž inkasovaly vyšší úroky ze svých úspor a poskytnutých půjček a udržely si rovněž vysokou míru investic.

Zatím hrubé výsledky sektorových účtů potvrzují, že ani ve třetím čtvrtletí nepředbíhaly mzdy před produktivitou práce, takže z pohledu centrální banky nedocházelo k vytváření potenciálně nadměrných inflačních tlaků.

Pokles spotřebitelské a investiční poptávky domácností naopak vytvářel prostředí pro zpomalování inflace, které se ovšem projeví až se zpožděním. Zvlášť když se dá očekávat, že ani v závěru loňského roku nebo na začátku roku nového se tyto trendy nejspíše nezmění.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Každá akce vzbuzuje reakci a naopak

19:53 Miroslav Josef Bezecný: Každá akce vzbuzuje reakci a naopak

Před lety jsem se zařekl, že již nebudu chodit na žádnou demonstraci. Když ale vidím, co se dnes zas…