Petr Dufek: Průmysl jede na plné obrátky

07.06.2021 11:10 | Komentář

Dubnový výsledek největšího tuzemského odvětví může na první pohled šokovat. Meziroční nárůst výroby o 55,1 % vyplývá především z velmi nízkého srovnávacího základu loni v dubnu, kdy se napříč průmyslem prohnala vlna odstávek v rámci prvního lockdownu. Nicméně to vůbec nic nemění na faktu, že průmysl je opravdu ve výborné kondici, a navíc jeho zakázky naznačují, že si ji udrží i v dalších měsících.

Petr Dufek: Průmysl jede na plné obrátky
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Toto odvětví pokračuje v růstu už v podstatě od loňského léta a na rozdíl od celé ekonomiky se již dostal díky příznivému vývoji zpracovatelského průmyslu nad předkovidovou úroveň. Výroba automobilů, která dominuje celému odvětví, je už šest procent nad průměrem roku 2019, podobně i elektrotechnika, která je v plusu zhruba 5 %.

Průmysl jede na vlně poptávky, avšak stále více čelí třem základním problémům. Tím prvním jsou rostoucí ceny komodit, které zdražují v desítkách procent. Některé stojí meziročně dokonce téměř dvojnásobek. Druhým problémem je nedostatek některých dovážených součástek (zejména čipů) trápící jak automobilový průmysl, tak třeba výrobce elektrotechniky nebo domácích spotřebičů. A třetí problém je ryze český a je jím nedostatek zaměstnanců. Možná časem přibude další problém v podobě rychle posilující koruny, ale to se teprve ukáže podle toho, jak moc bude ČNB pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Zpracovatelský průmysl je jako odvětví v dobré kondici a drží už od loňského podzimu ekonomiku nad vodou a tuto pozici motoru ekonomiky si udrží i nadále. Minimálně nové zakázky nebo průzkumy důvěry tento předpoklad jasně potvrzují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: O zdraví vlastně v kampaních vůbec nejde

9:26 Miroslav Macek: O zdraví vlastně v kampaních vůbec nejde

Úterní glosa Miroslava Macka