Petr Dufek: Průmysl stále v režii aut

09.10.2023 15:49 | Komentář

Srpnová čísla z průmyslu se nevymykají nelichotivému obrázku, který přicházel z této části ekonomiky už v předcházejících měsících, nebo jej naznačovaly soft ukazatele důvěry nebo index nákupních manažerů. Průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,2 procenta, ve srovnání s loňským srpnem byla o 1,7 procenta níže.

Petr Dufek: Průmysl stále v režii aut
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Příběh tedy zůstává stejný. Firmy, které mají zásobu starších zakázek, především pak v automobilovém průmyslu, jedou a zkracují lhůty dodávek. Ostatní jsou na tom stále o poznání hůře.

Výroba automobilů sice představuje „jen“ 15 procent produkce tuzemského průmyslu, avšak poslední rok dokázala průmysl udržet většinou v černých číslech. A platí to i pro srpen, protože bez aut by byl průmysl v hlubokém mínusu.

Výsledky průmyslu v podstatě stály pouze na automobilkách a nové zakázky zatím nenaznačují, že by tomu mělo být v nejbližších měsících jinak. Celkové zakázky jsou v mínusu a jediný, kdo si v poslední době polepšil, byl pouze chemický průmysl. Na začátek nového pozitivního trendu to ovšem zdaleka nevypadá.

Ostatně propouštění zaměstnanců, ke kterému soustavně dochází, to jen potvrzuje.

Výsledky průmyslu zatím stojí a padají s výrobou aut, která už ovšem v srpnu průmysl nedokázala udržet v černých číslech. Je to jen další signál, že ani ve třetím kvartálu se česká ekonomika nedokázala odrazit ode dna, a nejspíš skončila dokonce v mínusu. A to rozhodně není dobrá vizitka, potom co půl roku klesala a následně půl roku stagnovala.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

11:21 Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

Zpracovat analýzu živého vysílání volebního studia, kdy několik hodin netrpělivě čekáme na výsledky …