Petr Dufek: Rekordní rok obchodníků

07.02.2018 10:45

Podle vývoje tržeb obchodníků se dá říct, že Češi zažili nejštědřejší Vánoce v historii. Už přechozí měsíce jasně naznačovaly velmi silný trend nakupování a prosinec byl jen jeho dalším potvrzením. Tržby obchodníků se tentokrát zvýšily o více než sedm procent, což pak v součtu za celý rok znamenalo další zvýšení reálných nákupů v obchodech o 5,6 procenta.

Petr Dufek: Rekordní rok obchodníků
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Před vánocemi lidé ve větší míře utráceli v podstatě za vše, tedy poněkud překvapivě s výjimkou potravin a farmaceutických výrobků. Ochota nakupovat byla tak i nadále spojená s výbornou náladou spotřebitelů neobávajících se zhoršení jejich finanční situace v letošním roce ani nezaměstnanosti. Nakonec i jejich příjmy se díky rostoucímu napětí na trhu práce začaly reálně zvyšovat rychlejším tempem, než na jaké byly do té doby zaměstnanci zvyklí.

Jednoznačným vítězem o pozornost zákazníků byly i v roce 2017 internetové obchody, jejichž tržby vzrostly o další pětinu. Oproti roku se tak jejich příjmy zvýšily o téměř neuvěřitelných 242 %, zatímco celý maloobchod si připsal jen necelých 30 %. Dlouhodobý boom internetových obchodů jasně ukazuje, jakým směrem se ubírá pozornost zákazníků i jejich nákupní zvyklosti, i když to část obchodníků zřejmě ještě dosud nepochopila.

Silný růst tržeb v obchodech můžeme očekávat i v letošním roce. Spotřebitelský apetit bude podporovaný rychlejším růstem reálných výdělků, vyššími sociálními dávkami i rostoucí zaměstnaností. Spotřeba domácností se nejspíše stane hlavním motorem poptávkové strany ekonomiky.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Slovenská agrese po boku Německa

15:53 Přemysl Votava: Slovenská agrese po boku Německa

O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobý…