Petr Dufek: Spotřebitelé dál omezují své nákupy

5.8.2022 11:37 dop. | Komentář

I když se tržby v obchodech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, na jejich klesajícím trend se v podstatě nic nemění. Ve srovnání s rokem 2019 lidé utrácejí v obchodech reálně jen o 1,4 % více, a to ještě především díky vyšším nákupům elektroniky. Výrazně méně se naproti tomu prodává oblečení i pohonných hmot.

Petr Dufek: Spotřebitelé dál omezují své nákupy
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

V meziročním srovnání je vidět ještě výraznější omezování nákupů, protože reálné tržby obchodů propadly o šest procent. Jako už minule je však meziroční srovnání poněkud zatížené srovnávací základnou, které byla vyskočila po loňském jarním konci lockdownu prudce nahoru. Ale podstatnější je samozřejmě trend, a ten je jednoznačně klesající.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 21598 lidí

Aktuální čísla potvrzují, že spotřebitelé začínají být ve svých nákupech celkově opatrnější.

Zároveň jasně okrývají efekt vysoké inflace, kdy lidé sice nominálně třeba utratili v červnu meziročně o 10 % více, ale odnesli si z obchodů o šest procent méně zboží. Asi nejvíce je to vidět u oblečení a obuvi, kde ceny rostou prakticky nejrychleji – o více než 20 %.

A nová čísla také ukazují, že lidé už začínají omezovat nákupy v obchodech se zbožím pro volný čas, zábavu a rekreaci, kterým klesají tržby už i nominálně. Co čekat dál? Poklesu se maloobchod v následujících měsících vyhne jen stěží. Vzhledem k výraznému poklesu reálné kupní síly obyvatel v důsledku dalšího růstu inflace se mění i spotřebitelské chování. Reálný pokles tržeb, omezování spotřeby, zaměření na slevy a internetové obchody je asi nejpravděpodobnější scénář druhé poloviny letošního roku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Směr to dokázal, má podpisy požadující referendum

21:24 Jan Urbach: Směr to dokázal, má podpisy požadující referendum

„Hotovo. Máme 350 tisíc podpisů. Petiční akce proběhla přesně podle našich představ,“ řekl dnes před…