Petr Dufek: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí

08.08.2020 7:35

Červnové výsledky stavebnictví jsou spíše zklamáním. Oproti květnu se výroba sice snížila jen o 2 %, avšak v meziročním srovnání jde o propad o 11,5 %. Aktuální data jsou tak zase o něco horší než ta květnová.

Petr Dufek: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Slabá červnová čísla jdou na vrub především pozemnímu stavitelství, nicméně pokles zaznamenalo tentokrát i inženýrské stavitelství. V tomto případě šlo spíše o překážky v práci než o to, že by firmy neměly co dělat. Závislost stavebnictví na zahraničních pracovnících je obecně vyšší a samotný pohled na volná pracovní místa dává tušit, že firmy jsou stále pod tlakem nedostatku zejména pomocných pracovníků.

Červen byl rovněž ve znamení pomalejšího rozjezdu bytové výstavby, ale to vlastně není nic nového. Počet nově stavěných bytů poklesl za celou první polovinu roku o 2,4 %, zejména v důsledku slabší výstavby na Moravě.

Stejně jako v případě průmyslu jsou výsledky výstavby zajímavé, avšak nové zakázky ještě zajímavější. Dávají totiž tušit, zda firmy budou mít co dělat i v dalších měsících roku. A nové zakázky naznačují, že stavebnictví má i nadále spíše pozitivní vyhlídky. Zakázek je sice méně, na druhou stranu jsou zase větší, a to především v případě pozemního stavitelství.

Podaří-li se zajistit si zaměstnance a udržet tok peněz z veřejných rozpočtů, může stavebnictví dál přispívat ke stabilizaci ekonomiky. Ostatně nedostatek lidí je dlouhodobě hlavní překážkou ve stavebnictví a firmy si na něj stěžují víc než na to, že by jim chyběla práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Přijel cirkus, aneb každý panovník má svého šaška

14:22 Vladimír Ustyanovič: Přijel cirkus, aneb každý panovník má svého šaška

Každý panovník má svého šaška, bohužel někdy tyto role splynou. Tchajwanec, občan z Taiwanu, českým …