Petr Dufek: Stavebnictví opět nepřekvapilo

09.11.2016 7:36

Pokles stavební výroby pokračoval i v září, kdy se produkce tohoto odvětví snížila o 7,4 %. Na vině je – stejně jako v předchozích měsících – především nedostatek veřejných zakázek. Boom čerpání evropských peněz je dávno pryč a stavebnictví se z náhlého úbytku peněz, respektive projektů ještě nevzpamatovalo.

Petr Dufek: Stavebnictví opět nepřekvapilo
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Není proto až takovým překvapením, že se stále nedaří především inženýrské výstavbě, která se zdá zaměřuje spíše než na rozjezdy nových velkých infrastrukturních projektů na rekonstrukce. Peněz je sice dost, ostatně výsledky státního rozpočtu to jen potvrzují, nicméně stavět není stále co.

Naproti tomu se vzchopila pozemní výstavba, která pociťuje rostoucí zájem o komerční i bytové projekty. Ostatně nové zakázky za třetí kvartál to vlastně docela dobře potvrzují. Zatímco u pozemní výstavby se tyto zakázky ve třetím kvartále zvýšily o 30 %, u inženýrských staveb propadly o 28 %.

Stavebnictví nedokáže vykompenzovat dosavadní propad

Na jedné straně se tak ve stavebnictví zrcadlí pozitivní vývoj české ekonomiky, který s sebou přináší vyšší zájem o prodejní, skladovací a výrobní haly, doprovázený i realitním boomem v segmentu nemovitostí na bydlení (a investice), na straně druhé je zde nepřipravenost veřejného sektoru rozvíjet dlouhodobě zanedbanou infrastrukturu.

Stavebnictví nepochybně nedokáže v závěru roku nijak vykompenzovat svůj dosavadní propad, a tak jeho letošní výsledek zůstane hluboko v záporu (-7 %). Ke stabilizaci by mohlo dojít až v roce 2017, nicméně stále bude záležet především na schopnosti státu připravit a začít realizovat větší projekty. A to je něco, co lze odhadovat jen stěží. Ostatně o vypisování veřejných zakázek se mluví stále více, nicméně jejich realizaci v číslech o výstavbě (či alespoň ve statistikách zakázek) zatím nenajdeme.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…