Petr Dufek: Stavebnictví stále na vzestupu

07.02.2020 7:33

Zatímco průmysl skouzl do útlumu, expanze stavebnictví stále nekončí. Za prosincovými výsledky (+7,8 %, po očištění o vliv vyššího počtu pracovních dnů 6,3 %) můžeme hledat především výkony pozemního stavitelství – včetně bytové výstavby.

Petr Dufek: Stavebnictví stále na vzestupu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Naproti tomu růst inženýrského stavitelství, které vytěžují především veřejné zakázky, v prosinci nedosáhl ani jednoho procenta.

Další velmi dobré výsledky zaznamenala bytová výstavby, když se počet nově stavěných bytů zvýšil o více než třetinu, za celý loňský rok pak o necelých 17 %. Celkem se v roce 2019 začalo stavět necelých 39 tisíc bytů, tedy nejvíc od roku 2008 (tehdy to bylo 43,5 tis.), nicméně na pokrytí poptávky to stále nestačí.

Boom bytové výstavby sice přišel, avšak s velkým zpožděním a logicky za zcela jiných cenových podmínek. Počty nově stavěných bytů stále neodpovídají reálné nebo spekulativní poptávce a už vůbec zatím nestačí na to, aby se alespoň zastavil dosavadní prudký růst cen nemovitostí.

Za celý rok 2019 si stavebnictví připisuje 2,3 %.

Vyhlídky tuzemského stavebnictví zůstávají příznivé i pro nejbližší měsíce. Statistiky nových zakázek však dávají tušit, že se tempo jeho růstu stabilizuje a nejspíše i zpomalí. Počty zakázek sice klesají, nicméně jejich cena roste. Zčásti proto, že ceny stavebních prací a materiálů stále velmi svižně narůstají, částečně proto, že jde nejspíše o větší zakázky. Nových zakázek je sice méně, avšak zásoba těch nedokončených narůstá, takže o práci stavební firmy rozhodně nepřicházejí a jejich hlavní starostí zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

8:52 Petr Brandtner: Za návrat k normálu se bojuje i v Pardubicích

Za necelý týden, v pátek 25. 6. se v Pardubicích uskuteční veřejná akce na podporu navrácení života …