Petr Dufek: Superoptimismus německých firem

26.06.2017 13:03

Ještě před měsícem tolik sledovaný ukazatel Ifo překvapil růstem na šestiletá maxima, a tak se od červových dat už další zlepšování nálady mezi německými firmami ani neočekávalo. Přesto jsou červnová čísla ještě lepší, i když si na druhou stranu nelze nevšimnout, že za posledním zlepšením stojí hlavně optimističtí obchodníci.

Petr Dufek: Superoptimismus německých firem
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Německé podniky hodnotí svoji současnou situaci jako skvělou a navíc jsou velmi optimisticky naladěny i pro další měsíce. Svoji současnou situaci hodnotí německé firmy jako vynikající; dokonce nejlépe v celé historii tohoto ukazatele, která sahá až do roku 1991. Je vidět, že si tato země dokáže udržet svoji pozici exportního lídra v EU podpořenou rostoucí konkurenceschopností a pro Německo slabým eurem. Navíc si užívá i domácího růstu poptávky, za nímž stojí zlepšující se finanční situace domácností i investiční vlna soukromého a veřejného sektoru. 

Pokud jde o subindex očekávání, tak v tomto případě jsou německé firmy nejoptimističtější za poslední tři roky. Na evropském obzoru není vidět ani mráček, respektive na nebezpečí důsledků brexitu si už asi všichni zvykli, stejně jako na slabý výkon a klesající konkurenční pozici dalších dvou největších evropských ekonomik. 

Excelentní Ifo dává tušit, že se německé ekonomice velmi dobře dařilo i ve druhém čtvrtletí letošního roku a zejména pak, že tamní firmy si hodně slibují i od čtvrtletí třetího. Pro české exportéry je to zpráva, která podporuje jejich současný optimismus a slibuje růst zejména průmyslu pro další tři měsíce.

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…