Petr Dufek: Zdražování ve výrobě symbolicky zpomalilo

17.01.2022 18:08 | Komentář

Podle dnes zveřejněných údajů výrobní inflace v ČR mírně zpomalila. Ceny průmyslových výrobců za poslední měsíc poklesly o 0,1 %, nicméně to vůbec neznamená, že inflace ve výrobě polevuje. Aktuální pokles jde totiž primárně na vrub zlevnění rafinérských produktů reagující na vývoj cen ropy a jejích derivátů na trzích.

Petr Dufek: Zdražování ve výrobě symbolicky zpomalilo
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Při pohledu na podrobné statistiky je vidět, že zpomaluje tempo zdražování u dřeva, kovů a chemických produktů, které doposud výrobní inflaci akcelerovaly. O plošném zmírnění inflačních tlaků ve výrobě nebo dokonce o zlevňování však zatím nemůže být ještě řeč, neboť ceny řady významných produktů (vč. některých stavebních materiálů) do konce roku ještě na růst vstupních nákladů nereagovaly. O aktuální síle výrobní inflace napoví až lednová čísla zohledňující nové ceníky, s nimiž firmy přicházejí obvykle na začátku roku. Proto je lednová výrobní inflace – stejně jako ta spotřebitelská – obestřena extrémní nejistotou.

Poměrně nepříznivou zprávou je další růst cen v potravinářském průmyslu, kde inflace zrychlila už na téměř pět procent. Důvodem je nepochybně prudký růst nákladů vyvolaný zdražujícími energiemi i dražšími zemědělskými komoditami. Zejména v případě rostlinné dochází k výraznému zvyšování cen (meziročně +27,6 %).

S rostoucími cenami se potýká i stavebnictví, kde pokračuje výrazné zdražování stavebních materiálů (+17 %) i stavebních prací (+8,3 %). Vzhledem k tomu, že toto odvětví je významným konzumentem energie a PHM, navíc jej stále trápí nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, lze jen těžko předpokládat brzký obrat cenového trendu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Pardubice bez Velké pardubické a sportovních koní?

19:53 Petice: Pardubice bez Velké pardubické a sportovních koní?

Předmět otevřeného dopisu: Výzva k jednání dotčených orgánů se zastupitelstvem města Pardubice ve vě…