Petr Hampl: Čas hraje pro Okamuru

24.10.2017 19:24 | Zprávy

Výsledky parlamentních voleb bychom měli v první řadě číst jako záznam trendu. Jakým směrem se mění česká politika? Až do roku 2027 se budou každým rokem konat nějaké volby. I když se nemění vždy parlament, znamenají každé volby změnu rozložení sil. Když nějaká strana ztratí kus senátu nebo velká města, bude to na ni mít dopad. Mocenské poměry se budou měnit průběžně. Nejde tedy jen o momentální volební výsledek, ale o směr pohybu. Co můžeme čekat?

Petr Hampl: Čas hraje pro Okamuru
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

ANO je dnes na vrcholu, ale pravděpodobně už není žádná významná sociální skupina, ze které by mohli vzejít noví voliči. Je tedy možné udržovat současnou sílu nebo klesat. To v situaci, kdy Andrej Babiš ponese odpovědnost za všechno, co se stane a kdy ho čekají dva druhy trablů. Za prvé. Voliči snášeli celkem ochotně kousky typu Čapího hnízda, protože tradiční strany byly pokládány za menší zlo. Ale teď, když byly některé tradiční strany rozdrceny a Babiš označuje ODS za svého spojence, bude to ještě fungovat? Možná ano, ale ne nutně. Za druhé. Když lidé mají práci a dokonce trochu rostou platy, jsou ochotni přimhouřit oko nad Babišovou nepoctivostí. Ale bude stačit zaškobrtnutí ekonomiky a tenhle pocit se změní. Andrej Babiš je šikovný, umí komunikovat s lidmi, přežil už všelicos, ale nebude mít lehkou pozici. V každém případě můžeme čekat spíš stagnaci nebo pokles.

ODS překvapila, i když ne nijak radikálně. Odhadoval jsem, že udělají tak o 4 poslance méně, a nebyl jsem sám. Nicméně to by nemělo zakrýt, že ODS byla ve výjimečně příznivé situaci. Šla do voleb konsolidována, s dostatkem peněz a měla k dispozici vlastní média. Reflex i Echo24 dokázaly najít optimální polohu mezi nezávislým časopisem a stranickým věstníkem ODS, tedy přitáhnout čtenáře, propagovat spřátelenou stranu a poškozovat všechny ostatní. Je dobré si všimnout, že pro ODS pracovala obě média s horlivostí výrazně větší, než s jakou pracoval Babišův tisk pro ANO. Seznam.cz, největší portál v zemi, poskytoval pravidelný propagační prostor jednomu jedinému politikovi – Václavu Klausi mladšímu. Každé pondělí je jeho sloupek zobrazen na titulní stránce vyhledávače přibližně třem milionům uživatelů. Několik let s naprostou pravidelností. Když tohle uvážíme a když uvážíme, že probíhaly výzvy lidem z celé republiky, aby přijeli volit do Prahy kvůli preferenčnímu hlasu, vidíme, že těch 22 000 preferenčních hlasů není až taková bomba. I veřejnoprávní média zacházela s ODS velmi laskavě. To celé pravděpodobně opět souvisí s dostatkem peněz. Lze předpokládat, že to všechno vydrží, ale není už co vylepšovat. I kdyby ODS získala nějaká další médium, nemůže od toho čekat další růst. Navíc bude dlouhodobě poměrně obtížné udržovat stav, kdy je ODS zároveň globalisticky pravdoláskařská a národovecká. Kromě toho tuto parketu „chci a nechci zároveň“ velmi šikovně obsazuje Andrej Babiš. Ale hlavně, nerýsuje se žádná významná skupina voličů, která by byla potenciální zásobárnou nových hlasů. Ani ODS už nemá kam růst.

Český Macron Bartoš a jeho Piráti oproti tomu mohou překvapit dalším růstem. Macronova popularita se pár měsíců po zvolení zhroutila, ale nevíme, jaké jsou motivace voličů Pirátů. Lze předpokládat, že kouzlo novosti časem vyprchá, a že bude masivněji vcházet ve známost, o co se jedná. Pamatujete, že Jiří Dienstbier býval tak populární, že snadno vyhrál senát a udělal slušný výsledek v prezidentských volbách? O dva roky později byl nejnenáviděnějším politikem v zemi. Navzdory entusiastické podpoře médii. Ivan Bartoš, jehož dosavadní politické kousky zahrnují podpis pod peticí za zákaz festivalu židovské kultury a otevřené sympatie se skupinami zabývajících se fyzickým zastrašováním a přepadáváním politických oponentů, může jít velmi snadno stejnou cestou. Na druhou stranu zůstává mnoho neznámých. Především nevíme, kdo Piráty financuje, jaké jsou jeho možnosti a jaké další strategické kroky mají v zásobě. Nicméně je dost možné, že Piráti už svého nejlepšího dosáhli.

Tři pravdoláskové strany (TOP, KDU, Starostové) získaly dohromady skoro 25 poslanců. V jiných než parlamentních volbách se navíc mohou spojovat. A mohou přibrat Zelené. To všechno jsou důvody pro růst. Na druhou stranu, je taky zřejmé, že jedna spojená strana by nedokázala nabrat stejně voličů jako tři rozdělené. A opět platí, že dosavadní voličské skupiny již jsou důsledně vytěženy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla