Petr Hampl: Síťová neutralita a zánik pravice

21.12.2017 13:52

490 nebezpečných slov o tom, že vyměnit státní tyranii za tyranii korporátní není žádná výhra. Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s bezpečnostní politikou Evropské unie.

Petr Hampl: Síťová neutralita a zánik pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Další krok k likvidaci demokracie v Americe proběhl před pár dny, když Federální telekomunikační komise zrušila tzv. síťovou neutralitu. A co horšího, tento krok vedoucí k brutálnímu omezení svobody projevu neprosadila Sorosova klaka nýbrž Republikáni. Je to další doklad o tom, že současná pravice je nejen zkorumpovaná, ale především ideově vyčpělá. Hájí ideologické poučky z 19. století a vůbec není schopná pochopit, co se odehrává pod okny studoven.

Princip síťové neutrality říkal, že poskytovatelé internetu mají poskytovat internet a nemají se míchat do toho, co si prohlížíte. Zrušení síťové neutrality znamená, že poskytovatel může zpomalovat nebo i blokovat určité některé stránky, pokud se tam třeba píše něco, co se mu nelíbí.

Není těžké si představit, že pak stačí, aby se dohodlo pár největších telekomunikačních korporací a společně zlikvidují jakékoliv internetové noviny. Každá podstránka se bude načítat pět minut, většina uživatelů odpadne a za chvíli nezbude než médium zavřít. Po zkušenostech z posledních let si můžeme být jisti, že postiženy nebudou stránky Hammásu ani Muslimského bratrstva či dokonce Antify. Ze světa budou vytlačeni ti, kdo upozorňují na problémy.

Něco hodně podobného se ostatně odehrálo před pár měsíci, kdy se několik telekomunikačních korporací dohodlo a společně zlikvidovalo webovou stránku Daily Sturmer. Prostě ji vyhodili z internetu. Nikdy jsem Daily Sturmer neotevřel, takže nevím, jestli je to škoda. Rozhodně měl fašistickou pověst. Jenže od té doby byla stejným způsobem zničena i desítka dalších webových stránek, které fašistickou pověst neměly. Stačilo, aby se někomu v nějaké korporaci nelíbily.

Být to vládní akce, mohli by lidé protestovat nebo se domáhat nápravy soudní cestou. Když ale stejný krok podniknou korporace, je to údajně jejich soukromá věc a lidé jsou tudíž bezmocní. Dokonce i za Husáka tomu bylo tak, že přišel nějaký zákaz, existovala šance najít okres s rozumnějším tajemníkem. Dohoda korporací má ale absolutní monopol, nenaděláte vůbec nic.

Když Republikáni zrušili síťovou neutralitu, bylo to to vůbec nejhloupější, co mohli udělat. Nejspíš za tím nebyla ani tak zlá vůle jako spíš to, že jsou zavrtáni v historické ideologii. Oni opravdu věří, že je to krok ke svobodnějšímu světu! Předtím existovala státní regulace, teď byla zrušena. Takže je to vlastně super. Lidé si nemohou vybrat, co budou číst, ale správný pravičák vám podle složitého ekonomického modelu vysvětlí, že jste teď svobodnější. Nic vám přece nebrání, založit si vlastní UPC nebo T-Mobile. Že zrovna nemáte v kapse volných 10 miliard? Vaše chyba, měli jste si je vydělat nebo je zdědit.

Prostě myšlení, které úplně ztratilo kontakt s realitou. To je u pravice mnohem větším problémem než korupce. Opravdu občas nastávají historické situace, kdy stačí, aby se stát o něco přestal starat a lidé si poradí sami. Jenže jsou taky historické situace, kdy prostor uvolněný státem okamžitě zaplní jiná síla, ještě víc utlačovatelská. Zrušit regulaci v takovém případě nestačí. To nemusí znamenat kompromis se socialismem, ale hledání úplně nového typu řešení.

Do doby, než si tzv. pravice připustí hloubku problému, je myšlenkově prázdná. Rozvíjení utopických modelů je k ničemu.

zdroj: petrhampl.com

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Robert Troška: Německé volby, klíč budoucího vývoje v Evropě

20:17 Robert Troška: Německé volby, klíč budoucího vývoje v Evropě

Volby vždy určují kurs dotyčné země, u našich nejbližších sousedů mohou volební výsledky ovlivnit bu…