Petr Hampl: Společnost bez alternativy

25.07.2021 14:25 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: Společnost bez alternativy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Druhý postřeh Curtise Yarvina: Jakákoliv radikální společenská změna je v principu nemyslitelná, pokud vedle mocenské a finanční elity neexistuje jiná skupina schopná vládnout a zavádět jiné pořádky. Můžete dělat tisíc revolucí, ale pokud není jiná skupina schopná udržet moc, pořád se to bude vracet ke stejné elitě.

V roce 1948 byli takovou jinou skupinou komunisté. V roce 1989 zahraniční poradci zaštítění partou kolem Václava Havla. Při arabském jaru to bylo Muslimské bratrstvo. O pár let později v Egyptě to byla armáda.

Ale co nás? Máme tu armádu schopnou vládnout a zavádět reformy? (ať už dobré nebo špatné). Má Putin připravené kádry pro okupační správu České republiky? Dokázali by Volného přívrženci a celá ta slavná „alternativa“ něco jiného než vtrhnout do nemocnice a odpojovat nemocné od přístrojů? SPD dokáže celkem profesionálně předkládat nové zákony, ale jsou to zákony dílčí. O zásadní přeměně společnosti jsme o nich neslyšeli. Institut Václava Klause by snad mohl zorganizovat schopné lidi, jenže s ním je ten problém, že o skutečně hlubokou změnu nestojí – současný ekonomický model pokládá za posvátný. A kdo další se nabízí? Obávám se, že dokud nebude existovat nová vlastenecká vize společnosti a dokud tu nebude zformována skupina lidí ji realizovat, není naděje na změnu.

(zdroj: petrhampl.com)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Odcházení Angely M. z jiné perspektivy

14:37 Marian Kechlibar: Odcházení Angely M. z jiné perspektivy

Milí čtenáři, že se já a časopis Respekt ve svých perspektivách moc neshodneme, to asi nebude velké …