Petr Hartman: ČEZ urovnal spory v Albánii

25.06.2014 7:25

Předseda představenstva ČEZu Daniel Beneš v médiích prohlásil, že na Balkáně už tato firma další investice do budoucna nechystá. Problém je se slovem už.

Petr Hartman: ČEZ urovnal spory v Albánii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče

To vyjadřuje, že ČEZ v této části Evropy v minulých letech investoval. Odhady vynaložené částky se pohybují v miliardách korun. Neodpovídají tomu však očekávané zisky. Proto expanze tímto směrem nebyla příliš úspěšná a nebude dále rozvíjena.  

V Rumunsku ČEZu nevyšel záměr s větrnými elektrárnami. Změnily se podmínky dotací a tento způsob výroby elektřiny není úplně výhodný. Proto se firma snaží část těchto elektráren prodat. V Bulharsku zase lidi pobouřily vysoké účty za elektřinu. Masové protesty přinutily vládu podat demisi. Důsledkem těchto nepokojů bylo státem vynucené snížení cen elektrické energie. ČEZ v této souvislosti čelil hrozbě odebrání licence potřebné pro její distribuci.  

Tato firma narazila také v Albánii, kde rovněž působila v pozici distributora elektrické energie. Musela se přitom vypořádat s černými odběry, neochotou zákazníků platit za dodávky a se specifickým jednáním albánských úředníků a politiků.  

Výsledkem byl spor, který vyústil v odebrání licence. Následovala mezinárodní arbitráž, ve které se ČEZ domáhal náhrady škody za zmařenou investici. Než dospěla k nějakému závěru, došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Firma by měla postupně získat zhruba polovinu částky, kterou v této zemi investovala.  

Nebýt snahy Albánie o vstup do Evropské unie, patrně by ke zmiňované dohodě nedošlo. Byl na ni vyvíjen tlak, aby v zemi byla mimo jiné uplatňována ochrana majetkových práv a investic.  

Převedeno z diplomatické do běžné řeči, svoji vyjednávací pozici si Albánie mohla vylepšit také tím, že urovná spory s ČEZem. Otázkou zůstává, zda dohodu bude schopna naplnit a zda firma skutečně získá alespoň část investovaných financí.  

Poněkud rozpačitě tím končí desetiletí, ve kterém se ČEZ snažil pronikat do zahraničí s vidinou vysokých zisků. K této strategii musel mít svolení politiků, protože firmu většinově vlastní stát.  

Někteří z nich nyní ČEZ za rozvoj jihovýchodním směrem kritizují. Vedení firmy se hájí tím, že i v této části Evropy byl tuzemský energetický kolos ziskový. Potom by se však z Balkánu postupně nestahoval, ale naopak svoje investice v této části Evropy nadále zvyšoval.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…