Petr Hartman: Drábek pomalu končí

04.10.2012 13:01

Jaromír Drábek končí v čele ministerstva práce a sociálních věcí. Svůj odchod oznámil téměř měsíc před tím, než k němu skutečně dojde.

Petr Hartman: Drábek pomalu končí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Vzhledem k tomu, že reaguje na obvinění prvního náměstka Vladimíra Šišky, očekával by se konec okamžitý. Drábek totiž demisí vyjadřuje svoji politickou odpovědnost za výběr tohoto člověka do významné funkce, ve které se velmi pravděpodobně provinil proti zákonům. Konkrétně je obviněn z podplácení v souvislosti s veřejnou zakázkou.  

Šiška byl zodpovědný za zadávání většiny veřejných zakázek. Kolem nich se objevovala podezření, že některé z nich byly ušity na míru předem danému zájemci. Zároveň bylo podezřelé, že se často jednalo o firmy, které byly nějakým způsobem s náměstkem nebo s lidmi z jeho okolí spjaté. V neposlední řadě zakázky týkající se informačních technologií vyvolaly problémy. Názorným příkladem byl přechod na nový systém u vyplácení sociálních dávek na začátku letošního roku. Experti nad některými nedostatky nechápavě kroutili hlavami a dohadovali se o tom, jaká vlastně byla motivace ke změnám a k tomu, aby jejich provedením byla pověřena zrovna vybraná firma.  

Navzdory této kritice Jaromír Drábek svého prvního náměstka Šišku hájil. Místo jeho odvolání došlo k několika výměnám na pozici vedoucího oddělení informačních technologií. Jako by se hledal člověk, který by sdílel podobný pohled na zadávání veřejných zakázek v této sféře jako Vladimír Šiška. Vzhledem k tomu, že poslední šéf zmiňovaného oddělení byl rovněž policií obviněn, patrně ho náměstek našel. Dá se z toho vyvodit, že Šiška vybudoval určitý systém, který mu měl umožňovat manipulaci s veřejnými zakázkami. Ministr Drábek na jeho počínání a na kritiku z vnějšku nijak nereagoval. Zároveň se v pozici prvního náměstka neocitl člověk, kterého by ministr neznal. Právě naopak byli obchodními partnery.  

Takže pokud hodlal Jaromír Drábek učinit nějaké gesto, které by vylepšilo situaci TOP 09 před blížícími se krajskými a senátními volbami, potom se mu to nepovedlo. Měl rezignovat okamžitě po Šiškově zatčení. Přijít si pro náměstka přímo do úřadu a nemít pro tento postup dostatečně pádné důkazy, to by byla profesní sebevražda vyšetřovatelů i dozorujících státních zástupců. Není proto divu, že soud vyhověl žádosti a Šišku poslal do vazby.  

Jaromír Drábek s tím musel počítat. Mohl tudíž soudní verdikt předejít a rovnou rezignovat. Když už na vyjádření o uvalení vazby počkal, potom měl demisi oznámit s okamžitou platností, a ne až ke konci října. Ostatně v té době už teoreticky může být v demisi celý kabinet. To v případě, že ve sněmovně neprojde návrh týkající se daňových změn, se kterými spojil kabinet vyjádření důvěry.  

Zkrátka gesto může mít smysl pouze v případě, že je učiněno ve správný čas a správným způsobem. A nic na tom nemění vysvětlení, že rezignace k 31. říjnu má umožnit klidný výběr Drábkova nástupce a konsolidaci poměrů na ministerstvu. Je sice pravda, že by ministr nemohl předat řízení resortu prvnímu náměstkovi, protože je momentálně ve vazbě. Zároveň má ministr náměstků několik a neměl by být problém pověřit řízením případně někoho jiného. Rovněž strana, která se netajila ambicemi stát se dominantní v pravé části politického spektra, by měla být schopna vybrat vhodného nástupce Jaromíra Drábka v řádu několika dnů. V neposlední řadě slova o konsolidaci se dají vyložit různě. Třeba tak, že je úřad momentálně v rozkladu, nebo že je potřeba tak říkajíc zamést stopy.  

Každopádně Drábkem zvolený postup plusové body pro TOP 09 pár dnů před volbami nepřinese. Pokud vláda bude fungovat v normálním režimu i v listopadu, potom budeme svědky odchodu už devátého ministra, který byl prezidentem jmenován při vzniku Nečasova kabinetu. S premiérem tak od začátku vydržela pouze pětka statečných, přitom Alexander Vondra už byl kvůli skandálu kolem ozvučení českého předsednictví Evropské unii na odchodu. Pro vládu, která měla bojovat s korupcí, je paradoxní, že většina změn byla vynucena nejrůznějšími aférami, často s korupčními motivy.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…