Petr Hartman: Jourová se přiblížila křeslu eurokomisaře

08.10.2014 12:56

Sobotkova vláda nebude muset rychle vybírat nového eurokomisaře. Věra Jourová zvládla slyšení před výbory Evropského parlamentu. V uplynulých dnech čelila nejrůznějším výhradám, ale nesložila se z nich a neutekla z boje.

Petr Hartman: Jourová se přiblížila křeslu eurokomisaře
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Její výkon sice nebyl excelentní, přesto stačil k tomu, aby zůstala v nově složené Evropské komisi, kterou by měl do konce října schválit Evropský parlament. 

Nenásledovala tak Miloše Kužvarta, který před 10 lety všechny překvapil svojí rezignací po tvrdé konfrontaci s unijní realitou. Ta totiž ukázala, že na svoji funkci nebyl dostatečně připraven ani po odborné, ani po jazykové stránce. Proto se raději kandidatury sám vzdal. Určitá podobnost osudu Kužvarta a Jourové v tomto postupu neexistuje.

Naopak lze tvrdit, že způsob, jakým byli tito kandidáti v tuzemsku vybíráni, nedoznal za 10 let nějakých zásadních změn. Post eurokomisaře zůstal i nadále součástí tvrdého vnitropolitického boje.

Jeho výsledkem je poměrně dlouhé období, ve kterém není Česká republika schopna dodat do Bruselu konkrétní jméno. To potom ztěžuje vyjednávání o oblasti, kterou by měl český zástupce spravovat.

Ostatně Kužvart počítal s tím, že se bude moci věnovat životnímu prostředí, případně vzdělání a výzkumu. Nakonec se měl stát eurokomisařem pro ochranu spotřebitele a pro zdraví.

Věra Jourová se intenzivně připravovala na problematiku regionů. Během pár týdnů se musela zorientovat v problémech spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Nelze se divit tomu, že její vystoupení před europoslanci nebylo úplně přesvědčivé.

I když to patrně nebyl hlavní důvod, proč se o jejím jmenování pochybovalo. V zákulisí Evropského parlamentu tvrdě vyjednávají o podpoře jednotlivých kandidátů politické frakce.

Jejich taktika počítá s tím, že si vyberou slabá místa u svých protivníků a s jejich pomocí se snaží dosáhnout svého. Jourová podle dostupných informací takovouto roli plnila. Nyní by už neměla být součástí zákulisního boje.

Přitom je pravděpodobné, že se o to příliš nezasloužili čeští politici, kteří Jourovou nominovali. Ti se mohli pokusit ovlivnit postoj frakce lidovců a socialistů, které jsou v Evropském parlamentu nejsilnější.

Bylo by to účinnější než vyzývat české europoslance, aby Jourovou podpořili. Jednak jich je málo na to, aby něco prosadili. Hlavně nejsou zformováni na základě státní příslušnosti, ale politické strany, za kterou kandidovali do Evropského parlamentu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Robert „Kennedy“ Fico?!?

18:08 Pavel Foltán: Robert „Kennedy“ Fico?!?

„The Live and Times of Judge Roy Bean“ (USA 1972) anebo „The Postman“ (USA 1997) a podobně. Tam to c…