Petr Hartman: Kde všude utíkají peníze

14.09.2012 12:08 | Zprávy

Nechceme zvyšování sazeb daně z přidané hodnoty. Alespoň to dnes zopakovali ti poslanci z řad ODS, kteří nepomohli přehlasovat veto Senátu týkající se tzv. daňového balíčku. Přitom s jeho schválením počítá vláda při sestavování státního rozpočtu na příští rok.

Petr Hartman: Kde všude utíkají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Bez této změny by prý na straně příjmů chybělo zhruba 24 miliard korun. A protože většina ministerstev a státních úřadů přesvědčuje kabinet o tom, že už nemá kde šetřit, hrozí vyšší deficit než původně plánovaných sto miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek v této souvislosti varuje před zhoršením ratingu a tím i před výrazným zdražením financování státního dluhu. Přitom veřejné finance přicházejí o částky ve výši desítek miliard, které by podobu státního rozpočtu vylepšily přinejmenším stejně jako tolik diskutované zvýšení sazeb DPH.

V souvislosti s aférou kolem otravy metylalkoholem se objevily kvalifikované odhady, že machinacemi s daněmi v této sféře stát může ročně přicházet až o deset miliard korun. Podobné nekalé praktiky kolem pohonných hmot krátí rozpočtové příjmy rovněž o miliardy. Hovořit by se dalo rovněž o mírně řečeno nešetrném zacházení s veřejnými zakázkami. Ekonom Pavel Kohout dokonce v této souvislosti prohlásil, že by Česká republika nemusela mít problémy se schodkem státního rozpočtu. Stačilo by podle něj vypisovat veřejné zakázky tak, aby o jejich přidělení rozhodovala pouze kvalita předložené nabídky a nedocházelo k jejich umělému předražování. Vzhledem k tomu, že se v posledních letech deficit pohybuje nad sto miliardovou hranicí, nejde v této souvislosti o drobné.

Citelný úbytek financí pro veřejné rozpočty potom hrozí i kvůli problémům při čerpání peněz z evropských fondů. Z mediálně prezentovaných kauz je zřejmé, že se tyto finance stávají poměrně často zdrojem korupce a že jsou nejrůznějším způsobem zneužívány. Není proto překvapením, že si toho už dávno všimli v Bruselu. Důsledkem bylo pozastavení čerpání těchto peněz. Nyní se objevila informace o tom, že některé projekty unie neproplatí v plné výši, jak bylo původně dohodnuto. Výše sankcí je momentálně důvěrná, proto lze operovat pouze s neoficiálními čísly. Ta se pohybují nad dvaceti miliardami korun. Ztráta je tak přibližně stejně velká jako suma, kterou hodlá stát do rozpočtu získat zvýšením obou sazeb DPH.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

16:49 Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

Denní glosa Ivo Strejčka