Petr Hartman: Lustrace komplikuje vznik vlády

5. 11. 2013 11:54

Kdo se chce stát ministrem, musí předložit negativní lustrační osvědčení. Takovýto požadavek zazněl z úst prezidenta Miloše Zemana. Nahlédne-li člověk do tzv. lustračního zákona, nevyčte z něj, že by to byla nutná povinnost pro výkon ministerské funkce.

Petr Hartman: Lustrace komplikuje vznik vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
reklama

Předkládání osvědčení je spíše zažitá praxe, která bývá uplatňována při vstupu daného člověka do vlády. Jedinec mířící do takto vysokého postu by neměl mít problém s tím, aby vyžadovaný dokument předložil. Pochopitelně pod podmínkou, že jím může doložit, že se dle znění příslušného zákona nezapletl s komunistickou státní bezpečností. V opačném případě by záleželo na tom, zda by premiér takového člověka v kabinetu chtěl a zda by ho prezident jmenoval. Ústava sice počítá s tím, že by to měl na návrh předsedy vlády učinit, ale v praxi jsme si už mohli ověřit, že může jmenování oddalovat. Pro hladký vznik kabinetu by se měl premiér vyvarovat výběru takových kandidátů, kteří by nemuseli všechny požadavky splňovat.  

Když toto zasadíme do dění v české politice po předčasných sněmovních volbách, může zdánlivá formalita jednání o nové vládě výrazně zkomplikovat. Má-li být nový kabinet alespoň trochu stabilní, měl by se opírat o koaliční většinu. Tu by mohli dát dohromady sociální demokraté spolu s KDU-ČSL a hnutím ANO. Problém je v tom, že lídrem posledně jmenovaného subjektu je Andrej Babiš. Ten se v současné době domáhá v Bratislavě u soudu verdiktu, že vědomým spolupracovníkem nebyl.  

Babišovy kontakty s komunistickou státní bezpečností spadají do 80. let minulého století. Tehdy působil v podniku zahraničního obchodu a měl být veden jako důvěrník s krycím jménem Bureš. Dosud neuzavřený soudní spor by mohl zkomplikovat vydání negativního lustračního osvědčení pro Andreje Babiše. 

Jeho neúčast ve vládě je představitelná pouze v momentu, kdy součástí kabinetu nebude hnutí ANO. Bez něj zase jen těžko může vzniknout už zmiňovaná koaliční vláda. Což by oslabilo pozici Bohuslava Sobotky.  

Tím se dostáváme k počátku vyvolaného rozruchu. Tedy ke slovům prezidenta Miloše Zemana, že bude po nových ministrech lustrační osvědčení požadovat. V momentu, kdy předseda ČSSD řeší vnitrostranický spor a k jednání o obsazení jednotlivých ministerských křesel je ještě daleko, to lze vnímat jako připomenutí toho, že by Sobotka nemusel mít vyhráno ani v momentu, kdy by trio Tejc, Hašek a Škromach odstoupilo ze všech stranických funkcí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Vítek: Záchranný pás pro 44 milionů

7:33 Jan Vítek: Záchranný pás pro 44 milionů

Někteří američtí ekonomové a politici oprašují ideu, která zajistila hospodářskou stabilitu dvou mo…