Ti před krajskými volbami přispěli k růstu napětí uvnitř strany. Jeho původní příčinu lze hledat v době, kdy vznikal Topolánkův koaliční kabinet. Asi nejvíce polemik vyvolalo obsazení postu ministra financí, který připadl místo Vlastimilu Tlustému Miroslavu Kalouskovi. V ten moment si Topolánek vytvořil ve vlastní straně nepřítele číslo jedna. Autor ekonomického programu ODS a dlouholetý vlivný poslanec s vazbami na Hrad tak postupně začal Topolánkovi komplikovat život.
Při křehké vládní většině ve sněmovně mohl Tlustý spolu s pár kolegy vytvářet dusnou atmosféru například kolem prosazení klíčového reformního balíku. A nezůstalo jenom u toho. Aféra s uměle vyrobenými kompromitujícími materiály na Tlustého, kdy se tento poslanec záměrně nechal vyfotografovat ve vaně s cizí ženou, a jejich nabídnutí tehdejšímu poslanci za ODS Moravovi, Topolánkovi uškodila daleko více. Mimo jiné kvůli tomu, že aféra vyostřila vnitrostranické spory, takže ODS před krajskými volbami vynakládala více energie na řešení těchto problémů, než na předvolební kampaň.
Topolánek sice drtivou prohru v krajských volbách ustál a jeho vláda hned po nich nepadla. Vydržela však jen do března roku 2009. Tehdy jí byla vyslovena nedůvěra. Bez přispění zákonodárců zvolených na kandidátce ODS, to znamená Tlustého, Schwippela a Ranince, by k tomu nedošlo. Tito jmenovaní měli názorově blízko k Václavu Klausovi, který neměl s Topolánkem dobré vztahy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz