Petr Hartman: Parkanová a konec imunity v Česku

12.07.2012 14:59

Vlasta Parkanová propásla možnost, kdy mohla vyjít ze sněmovního jednání o jejím vydání k trestnímu stíhání se ctí. Stalo by se tak v momentu, kdy by sama požádala kolegy z dolní parlamentní komory, aby ji zbavili imunity.

Petr Hartman: Parkanová a konec imunity v Česku
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vlasta Parkanová se obhajuje před sněmovnou

Tím by nepřiznala vinu, ani by to neznamenalo, že nutně skončí před soudem. Pouze by umožnila, aby policie v kauze letadel CASA mohla dokončit svoji práci a státní zastupitelství vyhodnotit, zda shromážděné materiály jsou pro podání obžaloby dostačující. Pokud ne, bylo by její stíhání zastaveno. Pokud ano, mohla by se hájit před soudem. V průběhu trestního řízení existuje dostatek prostoru k předkládání nejrůznějších důkazů na obhajobu.

Poslanci by o její vině nikdy rozhodovat neměli. I když to svým způsobem mohou udělat. Umožňuje jim to příslušná pasáž ústavy, cituji: „Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno.“ Konec citátu. Pokud by tudíž sněmovna Vlastu Parkanovou ke stíhání nevydala, kauza letadel CASA by z jejího pohledu definitivně skončila. A bylo by celkem lhostejné, zda by policie měla v ruce nezvratné důkazy prokazující její vinu.

Imunita zákonodárců však není vytvořena kvůli tomu, aby je chránila před případným trestním stíháním. Poslancům a senátorům má jednak umožnit, aby nebyli postiženi za své hlasování a projevy v parlamentu. Říká se tomu indemnita. Dále nabízí zákonodárcům možnost vyhnout se přestupkovému řízení. To v momentu, kdy mají pocit, že jsou kvůli svému politickému angažmá bezdůvodně šikanováni. Potom se jejich přestupkem zabývá mandátový a imunitní výbor.

A v poslední řadě má imunita zajistit zvláštní režim ochrany před trestním stíháním. Ne však v tom slova smyslu, aby byli poslanci a senátoři nedotknutelní a mohli si dělat, co chtějí. Obě parlamentní komory mají pouze možnost posoudit, proč k trestnímu stíhání dochází. Zda není zneužito například k tomu, aby se nepohodlní zákonodárci ocitli na nějakou dobu za mřížemi. Třeba v momentu, kdy je potřeba prosadit nějaký zákon a kdy nepřítomnost zmiňovaných poslanců by mohla pomoci snížit počet hlasů potřebných k jeho schválení. Rovněž má imunita sloužit k tomu, aby nebyla účelově kriminalizovaná opozice a podobně. Proto v ústavě existuje určitý ochranný mechanismus, který nejrůznějším excesům brání.

V případě Vlasty Parkanové nejde o účelovou a politicky motivovanou kriminalizaci, ale o snahu policie vyšetřovat jedno konkrétní podezření týkající se podivného nákupu letadel CASA. Je proto nesmyslné tvrzení Miroslava Kalouska, že s vydáním Vlasty Parkanové prakticky imunita ve svém současném pojetí přestává fungovat. Pokud má na mysli tu, která má chránit politiky před tím, aby nemohli být nijak vyšetřováni v souvislosti s podezřelými státními zakázkami, potom si nevšiml, že takto pojatou imunitu v českém právním řádu nemáme. Proto nemůže ani skončit.

Naopak na imunitě ve smyslu, o kterém jsem už mluvil, rozhodnutí o vydání Vlasty Parkanové nic nemění. Pochopitelně to nebrání v diskusi o tom, zda je její rozsah příliš široký, nebo naopak přiměřený. Ostatně se vede už řadu let a politici měli celou řadu příležitostí, jak ji změnit. Až na nepatrné výjimky týkající se přestupkové imunity k výrazným úpravám nedošlo. Právě rozruch kolem Vlasty Parkanové by mohl přispět k tomu, aby se vyjasnilo kvůli čemu je imunita v ústavě zakotvena. Ukazuje se, že většina zákonodárců to dobře chápe a podle toho rovněž vystupuje. To znamená, že nebrání policii v její práci a nezneužívá tento institut k tomu, aby své kolegy neodůvodněně chránili a bránili tak ve vyšetřování závažných podezření například v případech, kdy státní pokladna mohla přijít o stovky milionů korun. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.