Petr Hartman: Policie tragédii v Uherském Brodě zabránit nemohla

24.04.2015 11:52

Jste-li v těžké životní situaci a vlastníte legálně střelnou zbraň, hrozí nebezpečí, že ji neobrátíte proti sobě, ale použijete ji vůči svému okolí.

Petr Hartman: Policie tragédii v Uherském Brodě zabránit nemohla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policisté, ilustrační foto

Také v tomto duchu lze vnímat výsledky vyšetřování tragédie v Uherském Brodě, kde vyšinutý jedinec zastřelil osm lidí. Jak zaznělo z úst policejního důstojníka, nelze takovýmto násilným činům dopředu zabránit.

Skutečně si lze jen obtížně představit, že by se prosadil zákaz vlastnit střelné zbraně. Ostatně už v tuto chvíli se k jejich držení nelze dopracovat snadno. Maximálně může dojít ještě k většímu zpřísnění a k omezení počtu osob, které se ke střelným zbraním dostanou.

Zároveň není reálné zajistit, aby se nikdo nedostal do složité životní situace, ze které by neviděl východisko a frustraci si nevybil na jiných lidech, třeba i zcela náhodně zvolených.

K tomuto poznání není potřeba složitého policejního vyšetřování. Když už má člověk tu smůlu, že je ve špatný čas na nevhodném místě, může jenom doufat, že mu pomůže štěstí, nebo se rychle objeví policie.

Její hlídka sice dorazila na místo tragédie po několika minutách, proti šílenému střelci však nezasáhla, zavolala posily a čekala na příjezd zásahové jednotky. Právě tento postup byl veřejností kritizován a policejními kontrolními orgány prověřován.

Výsledkem je mimo jiné konstatování, že kdyby policejní hlídka okamžitě zasáhla, neměl by kdo přivolat posily. Muži v uniformách by údajně rozšířili počet mrtvých z osmi na deset. Nábojů k tomu měl mít šílený střelec dostatek.

Alespoň to vyplývá z výsledků vyšetřování, kde se objevují údaje o počtu výstřelů a maximálním množství nábojů v zásobnících dvou zbraní, které měl u sebe.

Podle kontroly policie nepochybila a zachránit lidské životy nemohla. Chybičky se měly vloudit pouze do komunikace v operačním středisku, což prý na rozsah tragédie nemělo mít žádný vliv.

Vyšetřování střelby v Uherském Brodě de facto potvrdilo pouze to, co už zaznělo na konci února. Pokud nějaký vyšinutý jedinec svůj čin dlouhodobě neplánuje, je velmi nepravděpodobné, že mu v jeho provedení někdo zabrání.

Má-li podobný masakr člověk přežít, nemůže spoléhat na pomoc policie. Snad jen v případě, že by se o něj šílenec pokusil přímo za asistence zásahové jednotky. Pravděpodobnost souběhu takovýchto okolností je nižší než hlavní výhra v miliardovém Superjackpotu. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla