Pokud by se českým politikům podařilo Jourovou na tento celkem prestižní post prosadit, šlo by to považovat za jejich úspěch. Ten se nemůže zrodit pouze na základě toho, že by Česká republika veřejně vyhlašovala, že chce obsadit právě oblast regionálního rozvoje. Naopak pro získání tohoto portfolia musí v zákulisí intenzivně vyjednávat. Patří k tomu i schůzky s budoucím šéfem Evropské komise.
Premiér Bohuslav Sobotka postupoval v rámci této taktiky. V relativně krátké době by se mělo ukázat, nakolik byla úspěšná. Z veřejně dostupných informací se zdá, že Česká republika by mohla poměrně významnou pozici v rámci Evropské komise získat. Zároveň není pravděpodobné, že by za to zaplatila nějakou nepřiměřeně vysokou cenu. Například v podobě nekritické podpory všech návrhů, které od Komise či jejího předsedy vzejdou.
Přesto prezident republiky vydává způsob vyjednávání a hlavně schůzku premiéra Bohuslav Sobotky s Jean-Claude Junckerem za ponížení České republiky. Miloš Zeman ho v médiích poněkud expresivně vykreslil jako Sobotkovu návštěvu v poníženém předklonu s čepicí v ruce, při které dal Junckerovi na výběr z několika českých kandidátů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.