Svoje aktivity v této oblasti nemusí policii vysvětlovat ti, kteří u zrodu problematického projektu stáli, ale ti, kteří řešili problémy vyvolané jejich předchůdci. Trestní stíhání se proto netýká bývalého primátora Pavla Béma, ale jeho nástupce Bohuslava Svobody i úřadujícího Tomáše Hudečka. Ti převzali projekt Opencard ve stavu, kdy náklady na něj výrazně překračovaly očekávané příjmy. Podle výsledků auditu byl výrazně závislý na firmě Haguess jejíž akcie byly na doručitele a bylo tudíž nejasné, kdo je jejím skutečným majitelem. Proto se v této souvislosti objevovaly spekulace o tom, že špatně nastavený projekt mohl sloužit k vyvádění peněz z městského rozpočtu.
Vedení hlavního města řešilo, jak úplně neznehodnotit tuto spornou investici. Kvůli tomu s firmou Haguess uzavřelo nové smlouvy. Vzhledem k licenčním podmínkám a dalším okolnostem nevypsali pražští radní na zakázku řádnou veřejnou soutěž, ale oslovili přímo zmiňovaného dodavatele. Udělali to navzdory tomu, že tato firma přispěla k prodražení systému Opencard. Podle vyšetřovatelů tím měli porušit pravidla hospodářské soutěže a povinnosti při správě cizího majetku. Měli tím způsobit škodu ve výši 25 milionů. Radní se hájí tím, že kdyby takto nepostupovali, ohrozili by fungování systému, do kterého už byly investovány stovky milionů korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz