Petr Hartman: Zákon o státní službě jako Zemanova podmínka

11.01.2014 15:05 | Zprávy

Očekávaný ministr financí Andrej Babiš nemůže předložit negativní lustrační osvědčení. Nenaplní tím požadavek prezidenta republiky Miloše Zemana, který vychází z dosavadních ústavních zvyklostí.

Petr Hartman: Zákon o státní službě jako Zemanova podmínka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Hlava státu je ochotna tuto praxi obejít a souhlasit s Babišovým jmenováním pod jednou podmínkou. Je jí prosazení zákona o státní službě do druhého sněmovního čtení. Právě tato norma by měla praxi předkládání lustračních osvědčení ministry změnit. Rodící se vládní koalice dala najevo, že hodlá přání prezidenta republiky vyhovět. Na mimořádné sněmovní schůzi by příslušnou normu měla poslat do druhého čtení. Vláda jí vyšla vstříc a zákon na svém středečním jednání přednostně projednala.

Bez ohledu na její stanovisko tím byla splněna jedna z podmínek, aby se mohl dostat na program sněmovní schůze. Tato překotná aktivita názorně dokládá, že momentálně nejde ani tak o kvalitu zákona, ale o snahu nové koalice přimět prezidenta ke jmenování nové vlády. Přesto je podmínka hlavy státu absurdní.

Legislativní proces v České republice nekončí tím, že nějaký návrh zákona projde v dolní parlamentní komoře do druhého čtení. Sněmovna normu musí schválit a nesmí ji vetovat Senát, případně prezident. To, že zákon o státní službě přežije první čtení, neznamená, že bude schválen. Zároveň ve druhém čtení mohou být předloženy nejrůznější pozměňovací návrhy, které původní znění mohou změnit. Schválená verze proto může být úplně jiná, než ta, která byla navržena a prošla do druhého čtení. Podmínka Miloše Zemana postrádá logiku a působí jako snaha oddálit nástup nové vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.