Důležité je, aby se její pojetí příliš nelišilo od postojů prezidenta. Je to myšleno tak, že by se hlava státu měla představám kabinetu pokud možno přizpůsobit. V minulosti se to ne vždy dařilo, což diplomatům komplikovalo práci. Symbolické vyvěšení vlajky Evropské unie na Hradě a podepsání dodatku Lisabonské smlouvy přitom může vyznívat tak, že postoj země vůči unii záleží hlavně na prezidentovi republiky.
Jak už bylo řečeno, není to pravda. Pochopitelně hlava státu může v této oblasti házet vládě různé klacky pod nohy. Nejúčinněji v momentu, kdy je potřeba ratifikovat nějakou smlouvu. Ústava sice předpokládá, že po souhlasném stanovisku parlamentu, to má prezident učinit bez zbytečných odkladů. Václav Klaus názorně předváděl, že tomu tak být nemusí. Byť jeho počínání mohlo být vnímáno jako překročení ústavního rámce. Jedním z příkladů může být právě nepodepsání dodatku Lisabonské smlouvy, chcete-li tzv. eurovalu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…