Z odstupu přitom o zásadní převrat nejde. Třinecký ocelář vstoupil do bílého byznysu před deseti lety, kdy začal nakupovat nemocnice. Před třemi lety získal pod kontrolu Hornickou pojišťovnu a poté Českou národní pojišťovnu. V další expanzi mu zabránil tzv. Hovorkův zákon, který znemožnil účelové slučování pojišťoven. Loni byl Hovorkův zákon zrušen v rámci Hegerovy zdravotnické reformy, a Chrenek tedy pokračoval. V říjnu pohltí jeho pojišťovací komplex pojišťovnu Metal Aliance.
Na jednu stranu to je úctyhodný úspěch. Pod kontrolou slezského podnikatele bude třetí největší pojišťovna v zemi s milionem pojištěnců a ročním obratem dvacet miliard korun. Přitom mu patří jedenáct nemocnic, do výčtu patří i špičkové kardiologické pracoviště v Třinci a onkologické centrum v Novém Jičíně.
Z pohledu celého českého zdravotnictví to ale není nic převratného. Obrat zdravotních pojišťoven překračuje dvě stě miliard, a vedle Chrenkovy spojené Průmyslové pojišťovny funguje šest dalších pojišťovacích ústavů. Pokud by byl Tomáš Chrenek někomu nesympatický, může přejít ke konkurenci.
Varování před expanzí soukromého podnikatele má základ ve zkušenostech sousedního Slovenska. Tamní zdravotnictví ovládá soukromá společnost Penta, která má jednu ze dvou zdravotních pojišťoven a hustou síť nemocnic. Také už expandovala do Česka, kde jí patří síť lékáren Dr. Max.
Chrenek se na Slovensku nepochybně inspiruje. Patří mu nemocnice ve Zvolenu a Levoči, také uzavřel s Pentou jeden velký obchod. K tomu, aby získal v Česku stejně silné postavení jako na Slovensku, má ale ještě daleko. Jeho základnou jsou jen Moravskoslezský a Olomoucký kraj, odkud pochází většina jeho pojištěnců a kde vlastní nemocnice. Ani v těchto krajích ale není dominantním hráčem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz