Výzva je napsána v úvodu studie, která odhaluje, jak chudoba v posledních letech roste. Publikovaná čísla přitom dávají za pravdu teoriím, že se státu vyplatí proti chudobě bojovat třeba rozdělováním sociálním dávek.
Chudoba je relativní, protože vzniká v prostředí, kde se část občanů má výrazněji hůře než jiná skupina. Pokud má například desetina nejchudších pětkrát nižší příjem než desetina nejbohatších, tak to je údaj, který svědčí o značném rovnostářství. Takové jsou kromě skandinávských států ještě Slovinsko a Česko, což je tedy pro nás dobrá vizitka.
Pokud ovšem mají nejbohatší desetkrát vyšší příjem než nejchudší, pak už se dá mluvit o vážných problémech s chudobou. Do této kategorie patří asijské země a také některé státy jižní Evropy i jižní Ameriky, které se tak kromě horších vyhlídek do budoucnosti musí potýkat s nestabilní společenskou strukturou.
Ještě důležitější je informace, jak se rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími zvětšují. Tento údaj informuje přesně o tom, jestli se chudoba rozšiřuje. Nepochybně platí, že určitá míra nerovnosti je potřeba, protože motivuje příslušníky nižších vrstev k větší aktivitě, aby se dostali nahoru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas