Experti se zároveň nechali slyšet, že navrhnou nějaké kroky, zřejmě reformu, která by zlepšila současný penzijní systém. Ten je podle všeobecného názoru dlouhodobě neudržitelný a něco se s tím tedy musí dělat. To potvrzují i členové komise.
Dá se souhlasit s názorem, že druhý penzijní pilíř nemá perspektivu a že jeho zrušení není žádná škoda. Dlouhodobá neudržitelnost státního penzijního pilíře je ovšem věcný nesmysl.
Součástí podkladů pro důchodovou komisi od ministerstva práce a sociálních věcí je také statistika, která právě udržitelnost důchodového systému dokumentuje. Matematická prognóza ukazuje, že vlastně žádné potíže s financováním státních penzí neexistuje. Schodek dnes dosahuje procenta hrubého domácího produktu, to se však bude v příštích letech zlepšovat a v roce 2025 bude systém vyrovnaný.
Nejde ani náhodou o překvapení, protože právě za tímto účelem proběhla tzv. malá penzijní reforma v roce 2011. To potvrzuje i materiál ministerstva práce a sociálních věcí. Tam stojí doslova: „Bilance se zlepšila z důvodů snížení výdajů na invalidní důchody a snížení náhradového poměru z důvodu zahrnutí celoživotních příjmů a rozevírání příjmových diferencí obyvatelstva, což má nepříznivý vliv na náhradový poměr.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…