Petr Kolman: Mobilní telefony ve školách. Nic není zadarmo aneb halíře dělají talíře

07.08.2018 14:10

Kterak možná víte, ve Francii před pár dny schválili relativně kontroverzní zákon, dle kterého nebudou moci žáci ve školách používat mobilní telefony! Mach a Šebestová by asi ve Francii ostrouhali.

Petr Kolman: Mobilní telefony ve školách. Nic není zadarmo aneb halíře dělají talíře
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Téma používání mobilních telefonů dětmi ve školách zajímá samozřejmě i české politiky, rodiče a voliče. Povolit či nepovolit je i českým a moravským žákům?

Co je mi tak známo z praxe, školní řády nyní většinou ukotvují, že žáci a žákyně musí mít během vyučování mobil ztlumený či zcela vypnutý. To je z pohledu ochrany kvality vyučování zcela v pořádku, není však zatím možné prostřednictvím školního řádu nařídit, že žáci nesmí mobil do školy nosit vůbec.

Z právního hlediska, přece není možné zakázat nosit do školy obvyklé věci. A mobil je dnes v Čechách i na Moravě zcela určitě běžnou věcí. Ostatně dnes patrně nenaleznete žáka staršího deseti let nevlastnícího „mobil“, zpravidla chytřejší než je on sám i paní učitelka.

Mimochodem víte, že první mobilní telefon byl vynalezen, resp. první hovor z mobilu byl uskutečněn již v roce 1973, tedy v časech kdy většina rodičů dnešních dětí ze ZŠ byla ještě „na houbách“ či v plenkách.

Negativním jevem spojeným s mobily ve školách je přirozeně kyber-šikana, nicméně o tom se již psalo stokrát.

Jiný úhel pohledu

Dovolím si věc stručně glosovat z odlišného (opomíjeného) úhlu.

In medias res: Základní tak zejména střední školy by měly začít od zákonných zástupců žáků vybírat příspěvek na elektrickou energii. Důvod je jasný, žáci ze základek a zejména středoškoláci velice často ve školách nabíjí své mobilní mazlíčky.

Dovedu si představit, leckdo z laskavých čtenářů si řekne, to je pár desetikorun, pane redaktore, to nikoho a naše školství obzvláště, nespasí. Avšak v součtu za celou republiku a za celý školní rok jde zákonitě o statisícové či dokonce milionové obnosy.

I zde platí okřídlené: halíře dělají talíře.

Jak známo, naši potomci se mnohdy s radostí  porvou o to, kdo získá místo u zdroje elektřiny. Zásuvek je jak známo ve třídách méně než žáků resp. jejich rychle se vybíjejících SMART-phonů. Kde jsou ty časy kdy telefon vydržel i pět dnů na jedno nabití, pravda to ještě sloužil jen k telefonování a SMSkováníčku mezi spolužačkami. 

Finanční (ne)gramotnost

Zavedení poplatku za použití školních zásuvek k nabíjení by mělo i výchovný efekt z pohledu finanční gramotnosti. Naši žáci by si přinejmenším jasně v praxi uvědomili, že nic na světě není zadarmo. Jak trefně říkal již Milton Friedman - There’s no such thing as a free lunch (žádný oběd na světě není zdarma, vždy ho musí někdo zaplatit).

Pro pět ran do všech obnovitelných zdrojů energie, nemělo by zpoplatnění elektřiny ve školách i ekologický rozměr? Dle mého názoru ano, jasná ekologická výchova v akci.

Poplatek by přirozeně nemusel být nijak ekonomicky krutý! I v řádu desetikorun za rok by jistě přinesl výše zmíněné pozitivní pedagogické efekty.

Samozřejmě pokud by rodiče zakázali dětem nosit mobil do školy od placení příspěvku by byli osvobozeni.

A co si myslíte o mobilech v českých školách Vy? Napište nám do komentářů, děkujeme.

Petr Kolman, publicista

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

21:35 Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

NATO je na odpis, „zastaralé“, „po mozkové smrti“, zbyla z něj jen prodejna zbraní, a Evropská unie …