Petr Mrázek: Nebudeme-li věci nazývat pravými jmény, tvrdě na to doplatíme

24.03.2017 20:05

Reakce na příspěvek Zbyňka Petráčka v Lidových novinách s názvem "Neztratit tvář"

Petr Mrázek: Nebudeme-li věci nazývat pravými jmény, tvrdě na to doplatíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Denní tisk, ilustrační foto

Nedávno jsem napsal do Lidových novin v reakci na na příspěvek pana Petráčka "Neztratit tvář" tento článek:

„Za fakt, že Turecko už téměř století nevedlo válku s evropským státem, vděčíme především tomu, Turecko je spolu s Řeckem už 65 let v NATO“ - říkáte ve svém článku.

 Nejsem historik ani politolog, ale tolik vím, že zhruba v letech 1820 - 1920 došlo k velmi důslednému odsunu obyvatel mezi jmenovanými státy a to ani ne tolik v národnostním jako náboženském základě. Vyznavači islámu skončili v Turecku, křesťané v Řecku. Přesto je tento konflikt stále latentní a obzvlášť v daném prostoru mnohonásobně potvrzený historickou zkušeností.

A proč to říkám? Protože jsem hluboce přesvědčen, že nebudeme-li věci nazývat pravými jmény, tvrdě na to doplatíme. Tam, kde Turci s Řeky zůstali pospolu - na Kypru - tam to skutečně nedopadlo dobře a racionální řešení je v nedohlednu, mír tam udržují jednotky OSN. Takže říkám to proto, že teprve oddělení kultur zahájilo sice ostražité, leč přesto mírové soužití a to umožnilo i vznik spojeneckých svazků v rámci NATO - a nikoli obráceně. A jestli se mýlím, pak mne opravte. Pro mne z toho plyne poučení, že teprve důsledným vyloučením konfliktních stavů a situací můžeme vytvořit podmínky pro inteligentní spolupráci. Ale k tomu je nutno mít odvahu.“

A proč jej zde opakuji? Všimněte si přístupu Turecka k zemím, které hostí velké množství Turků - k Německu, Rakousku, Holandsku a teď naposledy k Bulharsku. Turecký president si osobuje právo ovlivňovat dění v těchto zemích a to výhradně proto, že tam žijí jeho soukmenovci a neváhá veřejně spílat jak politikům těchto zemí, tak i jejich občanům. Každý, kdo trochu přemýšlí, musí vědět, že to vše má své kořeny právě v problému, který jsem původně popsal ve vztahu k Řecku.

Petr Mrázek
Praha 6

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

21:35 Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

NATO je na odpis, „zastaralé“, „po mozkové smrti“, zbyla z něj jen prodejna zbraní, a Evropská unie …