Petr Němec: Je to čtení "na zvracení"

19. 1. 2021 16:29

Možná se hodně odchýlím od tématu, ale našel jsem hodně zajímavý rozhovor o "jednotné zemědělské politice EU". Ne že bych si těchto věcí dříve nebyl vědom, ale tady jsou natvrdo vyčísleny a je to čtení "na zvracení". Zejména otázka Green new dealu, která deklaruje snížení chemického hnojení o 30 % a používání pesticidů o 50 % - ale zcela bez ohledu na aktuální stav!

Petr Němec: Je to čtení "na zvracení"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kujkuřičné pole, ilustrační foto
reklama

Takže se středo- a východoevropské země dostanou na čísla, při kterých už nebudou schopny efektivně pěstovat potraviny, zatímco západní země i po tomto "omezení" budou na několikanásobcích současných stavů v naší zemi a dalších zemí střední Evropy. Bude to znamenat likvidaci jakýchkoli pokusů o potravinovou soběstačnost naší země! (ZDE)

Citace z článku:
Stojíme na začátku dalšího sedmiletého období společné zemědělské politiky, které má vycházet z Green Dealu. Co vše se bude měnit?

V rámci Green Dealu se požaduje například snížit průmyslová hnojiva o 30 procent, což by asi bylo příjemné, ale ČR spotřebovává 124 kilo čistých živin na hektar, Belgie téměř 300 kilo čistých živin na hektar, a Irsko dokonce více než 500 kilo čistých živin na hektar. Pokud snížíme všichni o 30 procent, tak u nás bude možné aplikovat cca 80 kilo čistých živin na hektar, v Belgii 210 kilo čistých živin na hektar a v Irsku 350 čistých živin na hektar, jak asi budeme konkurovat? Budeme dotlačeni k další extenzitě a uvolňování našeho trhu zemím, kde pokles produkce bude minimální.

Je zahrnuto i snížení pesticidů? Pokud ano, pak by z toho spotřebitelé měli mít radost.

Ano. Samozřejmě, ale opět se podívejte na tu nespravedlnost. V rámci omezení užívání pesticidů se bavíme o minus 50 procentech, což by v případě ČR, která dnes spotřebovává 1,86 kila účinné látky na hektar, znamenalo snížení na 0,93 kila účinné látky na hektar. V případě Belgie, kde dnes je užíváno 8,1 kila účinné látky na hektar, se spotřeba sníží jenom na čtyři kila a v Itálii na 3,9 kila účinné látky na hektar. Je toto spravedlivé? Je toto ochrana životního prostředí?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Kurz s Putinem o Sputniku V

20:44 Jan Urbach: Kurz s Putinem o Sputniku V

Boj proti pandemii Covid-19 a možné dodávky ruské vakcíny Sputnik V do Rakouska byly tématy dnešního…