Petr Němec: Německá vozidla Puma musí být kvůli nekompatibilitě s prostředky NATO modernizována

29.04.2019 11:50

Nasazení jedenačtyřiceti nových obrněných vozidel Puma v rámci jednotky sil velmi rychlé reakce NATO bude Bundeswehr stát další nemalé finanční prostředky. Vozidla musejí být dovybavena systémy a zařízeními za téměř 230 milionů eur. Opozice hovoří o nových vozidlech Puma pro německou armádu dokonce jako o polotovaru.

Petr Němec: Německá vozidla Puma musí být kvůli nekompatibilitě s prostředky NATO modernizována
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaječka NATO na pražské tramvaji

Modernizace 41 obrněných vozidel Puma bude stát nejméně 228,1 milionu eur. Bundeswehr požaduje nový zbraňový systém, nové zobrazovací a optické systémy, nové komunikační datové systémy a některá konstrukční vylepšení částí vozidel. Vozidla by měla být připravena pro nasazení v rámci jednotky sil velmi rychlé reakce NATO do roku 2023.

Very High Readiness Joint Task Force (VJTF) neboli spojená úkolová uskupení sil velmi rychlé reakce NATO vytvořená v důsledku ukrajinské krize se stala prvkem strategie odstrašování Ruska. Charakteristické jsou svým vysokým stupněm připravenosti. Záložní síly musejí být nasaditelné nejpozději do 72 hodin, všechny ostatní do pěti až sedmi dnů.

Německé Ministerstvo obrany obviňuje výrobce

Tobias Lindner, politik opozičních zelených, kritizoval fakt, že nehotová vozidla neodpovídající standardům NATO byla v Bundeswehru vůbec uvedena do provozu. Dodané Pumy nyní musejí být nejprve s velkým úsilím a s dodatečnými náklady dovybaveny, aby mohly být skutečně použity.

Podle zpráv z médií ministerstvo obrany vysvětluje nedostatečnou připravenost vozidel Puma a provozní i servisní problémy s nimi tím, že výrobce nedodržel smluvně dohodnuté termíny plnění a dodávek, ale zároveň Bundeswehr naléhavě potřeboval provést výměnu stárnoucích bojových vozidel Marder za nové.

„V německých ozbrojených silách jsou vojenská vozidla běžně přizpůsobována měnícím se podmínkám objednávek a rámcovým zadáním," řekl mluvčí ministerstva obrany. Dodatečné vybavení 41 vozidel Puma je „ambiciózní plán", jehož prvky budou na zbývající obrněná vozidla tohoto typu ve výzbroji Bundeswehru aplikovány ve střednědobém horizontu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

22:29 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

Ještě stále neutichlI rozmanití tlampačové, křičící do ulic a médií o svém hrdinství před třiceti le…