Petr Příhoda: Případ doktora Ratha jako předvolební trhák

04.06.2012 20:19

Trestní stíhání doktora Ratha zavdalo podnět k následující interpretaci: je to bouda na něj předem ušitá, protože je poslancem za ČSSD. Čili – útok na ČSSD.

Petr Příhoda: Případ doktora Ratha jako předvolební trhák
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath hovoří ve sněmovně
reklama

Byl jsem přímým svědkem zrodu této hypotézy, když o tom dali řeč zákazníci v trafice, kam si chodím pro noviny. Potřebu tento dohad nějak doložit nepociťovali. Jediným podnětem jim snad mohlo být čerstvé prohlášení samotného obviněného. – Na tutéž strunu zahrál v „Otázkách Václava Moravce“ sociálnědemokratický stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Ve snaze doložit své podezření uvedl, že významné osobnosti z vládního tábora spjaté nějak s korupcí srovnatelnou činorodost policistů nevyvolávají. Pokud se pamatuji, jmenoval exministra Drobila, dnes místopředsedu ODS, a kauzu Promopro, s níž nějak souvisí ministr obrany Vondra, rovněž místopředseda ODS.  

Nevím, jak tyto glosy zapůsobí na veřejnost, ale postačí dispozice zvaná selský rozum, aby jejich pádnost zcela rozptýlila. – Kdyby bručelo ve vyšetřovací vazbě takových deset „velkých (nebo trochu větších) ryb“ a – řekněme – osm by bylo spjato s opozicí a jen dvě s vládní koalicí, bylo by to nápadné. A podezření, že jde o útok na opozici, by bylo nasnadě. Jenže obviněný je zatím jediný David Rath (a spol.). Jak chcete jediný případ svého druhu zobecnit? Jak z něj odvodit záměr poškodit ČSSD?  

Chci jen dodat, že rozkrýt kauzu Promopro nebo případné neplechy na Státním fondu životního prostředí způsobem, který by byl usvědčující, je nepoměrně obtížnější, než odchytit Davida Ratha, který vběhl policistům do rány s krabicí s miliony. Bez ohledu na to, že je poslancem za ČSSD.  

Ještě nehoráznější mi připadá expozé premiéra Nečase, když nás seznamoval s kandidáty ODS na funkci krajských hejtmanů. Veškerou váhu své argumentace soustředil na útok proti ČSSD. Nic jiného nám vlastně neřekl. Způsob Rathova řízení Středočeského kraje, jeho papalášské móresy i kult jeho osobnosti jsou prý typické a příznačné pro politiku ČSSD. A chudáci kandidáti na místa příštích hejtmanů to po něm papouškovali  

Zdravý rozum i zkušenost nám napovídá, že Rathův případ, jeho nátura i způsoby chování, jsou i v rámci ČSSD dosti netypické, vlastně ojedinělé, neřku-li výjimečné. – Pokud se nemýlím, je jedním z uchazečů o funkci hejtmana za ODS, a to v Jihočeském kraji, je pan starosta Hluboké nad Vltavou. Dával jsem pozor, zda aspoň nepřímo naznačí, že mu dělá starost nedobrá pověst, o niž se zasloužil jeden z místních zastupitelů zvaný „kníže z Hluboké“. Prý má pod palcem celý kraj a jeho manželka prý nedávno přijala nějaké miliony od třeboňských rybářů. Pan uchazeč o funkci jihočeského hejtmana o tom neutrousil ani slovíčko.  

Projevům obou pánů, Tejce i Nečase, nějak rozumím. Kauza Rath vrhá stín na ČSSD, protože strana si tohoto zdatného rétora dlouhý čas pěstovala. Pan Tejc má pochopitelnou potřebu tuto souvislost bagatelizovat, a proto od ní odvrací pozornost. – Chápu i pana Nečase.  

Jako premiér má spoustu starostí nejprve o to, aby se mu vláda nerozpadla, pak o to, aby nepřišla o poslaneckou většinu. Jako šéf ODS má spoustu starostí se svou stranou. Nevím, zda většina občanů, ale mnoho těch, kdo sledují skrze média politické dění, má dojem, že když se přijde na nějakou nepravost, vedou od ní nitky spíše k ODS než jinam. Zdá se, že i tzv. „kmotrů“ má tato strana víc než jiné. Oběma jejím místopředsedům, pánům Vondrovi a Drobilovi, se dosud nepodařilo setřást ze sebe závažná podezření. Zkrátka, nejsilnější vládní strana nevyzařuje nějaký protikorupční étos.  

Výjimkou je ministr spravedlnosti pan Pospíšil, ale nezdá se (viděno zvenčí), že by jeho pozice v ODS byla silná. Pan Nečas proto musí dělat spoustu kompromisů, které jsou mu asi těžko stravitelné. Deprimující myšlenková slabost jeho projevu při představování kandidátů na hejtmanství napovídá, že má větší těžkosti se svou stranou než se svou vládou.  

Z řečeného mi vysvítá důležitá pointa. Už jsem zde mluvil o tom, že mafiánsko-korupčnický systém, který ovládl český stát, si vypracoval účinné sebezáchovné mechanismy. Ty tvoří jeho subsystém. Podílejí se na něm různé snahy, možná i bezděčné. Nepodezírám pana Nečase, ani pana Tejce, případně pana Bohuslava Sobotku, že by byli zapleteni do nějakých lumpáren, ale tím, že shodně dělají (byť každý po svém) z kauzy Davida Ratha téma předvolební rétoriky, upozaďují a přehlížejí jeho nejzávažnější memento: že totiž český stát si podmanil mafiánsko-korupčnický systém.¨

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

21:37 Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

Komentář na facebookovém profilu k udělení nejvyššího vyznamenání, Evropské ceny Karla IV., bývalému…