Petr Příhoda: Umožnit adopci dítěte stejnopohlavnímu páru?

22.02.2014 16:09 | Zprávy

Senátor Dienstbier prý chystá návrh zákona, který umožní stejnopohlavním párům adopci dítěte. Lze tušit, že jako jinde v Evropě bude i u nás levice spíše pro a pravice spíše proti. Zdůrazňuji slovo „spíše“. Možná, že se ke slovu dostane i racionální argumentace. Ale ta je v tomto případě rozporná. Schválení i zamítnutí návrhu se může opřít o rozumné důvody, ale v obou případech existují i závažné námitky.

Petr Příhoda: Umožnit adopci dítěte stejnopohlavnímu páru?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

Námitku proti adopci se zdráháme vyslovit, protože nám v tom brání politická korektnost. Zní takto: homosexualita není varianta normy, jak tvrdí mnozí liberálové, nýbrž abnormitou. Vyplývá to z prostého faktu, že sama příroda (pro někoho Evoluce, pro jiného Stvořitel) posléze svěřila předávání života heterosexuálnímu páru. Tj. samečku a samičce, u lidí muži a ženě. Pro dítě je optimem, vyrůstá-li v rodině, kde je otec a matka, a proto není radno to nerespektovat.  

Proti tomu lze namítnout: takové optimum často neexistuje, a proto je lépe, ujme-li se dítěte láskyplně stejnopohlavní pár, než aby bylo frustrováno prostředím bez lásky. Představme si neuvážený sňatek, z něhož se narodí dítě. Manželství se rozpadne, dítě je svěřeno matce, ta v sobě objeví lesbickou orientaci a začne žít s přítelkyní. Má jí být proto dítě odňato a svěřeno otci, který o ně nejeví zájem, zatímco ona se o ně dobře stará? – Častý je i tento příklad: lesbický pár zatouží po dítěti, jedna z žen je zplodí po dohodě s nějakým mužem. Anebo podstoupí inseminaci spermatem neznámého dárce. Dítě se narodí a druhá žena žádá o přiznání rodičovských práv. Má být odmítnuta? A co když se s rodičkou něco stane? Lze namítnout: a co biologický otec a jeho práva? Ten ale nemusí mít zájem. Vědomí závaznosti plynoucí z otcovství se totiž v moderní společnosti často vytrácí. – Jsou zkrátka situace (a nejen tyto dvě), kdy svěření dítěte stejnopohlavnímu páru je tím nejrozumnějším řešením.  

Hlasování o uvedeném návrhu může být motivováno ideologicky. Tedy bez zřetele k zájmu konkrétního dítěte. Může však být i obtížným morálním dilematem, kdy hlasující si není jist, která z obou možností je lepší. Proto by mělo být ponecháno pouze na nejlepším vědomí a svědomí hlasujících.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…