Petr Příhoda: Umožnit adopci dítěte stejnopohlavnímu páru?

22.02.2014 16:09 | Zprávy

Senátor Dienstbier prý chystá návrh zákona, který umožní stejnopohlavním párům adopci dítěte. Lze tušit, že jako jinde v Evropě bude i u nás levice spíše pro a pravice spíše proti. Zdůrazňuji slovo „spíše“. Možná, že se ke slovu dostane i racionální argumentace. Ale ta je v tomto případě rozporná. Schválení i zamítnutí návrhu se může opřít o rozumné důvody, ale v obou případech existují i závažné námitky.

Petr Příhoda: Umožnit adopci dítěte stejnopohlavnímu páru?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

Námitku proti adopci se zdráháme vyslovit, protože nám v tom brání politická korektnost. Zní takto: homosexualita není varianta normy, jak tvrdí mnozí liberálové, nýbrž abnormitou. Vyplývá to z prostého faktu, že sama příroda (pro někoho Evoluce, pro jiného Stvořitel) posléze svěřila předávání života heterosexuálnímu páru. Tj. samečku a samičce, u lidí muži a ženě. Pro dítě je optimem, vyrůstá-li v rodině, kde je otec a matka, a proto není radno to nerespektovat.  

Proti tomu lze namítnout: takové optimum často neexistuje, a proto je lépe, ujme-li se dítěte láskyplně stejnopohlavní pár, než aby bylo frustrováno prostředím bez lásky. Představme si neuvážený sňatek, z něhož se narodí dítě. Manželství se rozpadne, dítě je svěřeno matce, ta v sobě objeví lesbickou orientaci a začne žít s přítelkyní. Má jí být proto dítě odňato a svěřeno otci, který o ně nejeví zájem, zatímco ona se o ně dobře stará? – Častý je i tento příklad: lesbický pár zatouží po dítěti, jedna z žen je zplodí po dohodě s nějakým mužem. Anebo podstoupí inseminaci spermatem neznámého dárce. Dítě se narodí a druhá žena žádá o přiznání rodičovských práv. Má být odmítnuta? A co když se s rodičkou něco stane? Lze namítnout: a co biologický otec a jeho práva? Ten ale nemusí mít zájem. Vědomí závaznosti plynoucí z otcovství se totiž v moderní společnosti často vytrácí. – Jsou zkrátka situace (a nejen tyto dvě), kdy svěření dítěte stejnopohlavnímu páru je tím nejrozumnějším řešením.  

Hlasování o uvedeném návrhu může být motivováno ideologicky. Tedy bez zřetele k zájmu konkrétního dítěte. Může však být i obtížným morálním dilematem, kdy hlasující si není jist, která z obou možností je lepší. Proto by mělo být ponecháno pouze na nejlepším vědomí a svědomí hlasujících.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…