Petr Prokeš: Nezačala v Mostě náhodou válka?

01.06.2017 7:32

Pokud alespoň trošku sledujete politické dění v Mostě, pak si musíte připadat tak, že při chůzi po chodníku úspěšně překonáváte nastražené miny a s úlevou přitom berete na vědomí zjištění, že nad vašimi hlavami létající granáty a bomby se zatím do vás netrefily a vy máte proto štěstí, že můžete ještě pokračovat v chůzi.

Petr Prokeš: Nezačala v Mostě náhodou válka?
Foto: Archiv Petra Prokeše
Popisek: Novinář a tiskový mluvčí Petr Prokeš.

Opravdu jsme v Mostě, ne na ukrajinském Donbasu. Ve městě pod Hněvínem se rozhořela bitva týkající se návrhu nového územního plánu města. Na jeho veřejné projednání se ve velkém zasedacím sále magistrátu sešlo na místní poměry až příliš mnoho občanů (což už samo o sobě bylo podezřelé) a když vyšly najevo některé podrobnosti z návrhu plánu, rozpoutala se v následujících dnech diskuse i mimo zasedací sál. Stále pokračuje. Je ostrá, místy nabývá až osobního charakteru.

A není ani divu. Jejími ústředními postavami jsou totiž Paparegové – otec (majitel pozemků) a syn (primátor). Oba dva jsou veřejně podezíráni z toho, že nehrají fér. Anebo že by úředníci zodpovídající za průběh projednávání návrhu územního plánu města neuměli záležitosti správně vysvětlit a dělají tudíž z občanů jeleny a z rodinné dvojky nepřátele lidstva?

Ať je to tak či onak, ve veřejnosti vznikl dojem, že s pozemky, které byly předchozím územním plánem určeny pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Na Sadech a nyní je čeká proměna v pole a zeleň, má být čachrováno – a to tak, že otec by měl být oproti jiným zájemcům ve velké výhodě, která by mu v budoucnu mohla přinést balík peněz. Získal by totiž monopol na prodej pozemků a mohl by diktovat jejich cenu. Sedm jiných zón pro výstavbu rodinných domů má být totiž novým územním plánem zlikvidováno. Dokonce se veřejně hovoří o „malé domů“, o uplatnění principu „táta na syna“ a „syn na tátu“ (podle vzoru „brácha na bráchu“). Oba pánové se zlobí (primátor viditelně více) a tvrdí, že to není tak, jak si veřejnost myslí. Primátor dokonce mluví o lži. Hovoří také o útoku proti své osobě.

Mluvčím rozzlobených vlastníků pozemků je Pavel Mleziva. 

Veřejnost dobře vnímá obohacování verbálních projevů primátora o výrazy stupňující napětí, doposud se ale z primátorových úst nedočkala toho hlavního – jasného vysvětlení, která by vzniklá podezření vyhnala z vědomí lidí. Primátor sice prostřednictvím jednoho média učinil pokus o jakési vysvětlení, Paparegova slova ale vzbudila mezi lidmi ještě více pochybností. Neměli by si vzít už konečně slovo úředníci, kteří za územní plán zodpovídají, a vysvětlit veřejnosti jak se věci mají?

Ti se zatím zabývají námitkami proti návrhu nového územního plánu města. Doručeno jich bylo přes sto.

Největšími kritiky primátora Jana Paparegy (na snímku vpravo) jsou vlastníci pozemků v lokalitě Na Sadech. Jsou mezi nimi i restituenti. Obávají se, že mají být podvedeni.

Autor je mostecký novinář, tiskový mluvčí SBD Krušnohor a Sdružení Mostečané Mostu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…