Petr Soukenka: Konečně dostal někdo z Městské části Praha 6 rozum

15. 9. 2015 13:40

V listopadu minulého roku upozornil Nadační fond proti korupci na podivnosti kolem 30letého pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Skandálně nevýhodnou nájemní smlouvu se společností Comitia Medical (letos přejmenované na Poliklinika Marjánka) uzavřel v roce 2010 za Městskou část Praha 6 její tehdejší starosta Mgr. Tomáš Chalupa. Fond odvodil, že na základě uzavřené smlouvy se Městská část připravila o 185 až 300 milionů korun ve prospěch soukromé společnosti. Nové vedení Městské části nyní hodlá smlouvu vypovědět a umožnit tak Městské části polikliniku dále svépomocí provozovat a rozvíjet.

Petr Soukenka: Konečně dostal někdo z Městské části Praha 6 rozum
Foto: Archiv NFPK
Popisek: Petr Soukenka, Nadační fond proti korupci.

Celý areál polikliniky se nachází v lukrativní části Praha 6 a představuje kolem 6 000 m2 podlahové plochy nebytových prostor a kolem 5 300 m2 pozemků. Polikliniku původně provozovala Městská část Praha 6, která prostory pronajímala jednotlivým ordinacím lékařů či laboratořím, za což od nich inkasovala pravidelný nájem. Krátce před komunálními volbami v roce 2010 Rada městské části Praha 6 rozhodla celý areál pronajmout soukromému provozovateli – společnosti Comitia Medical (dnes Poliklinika Marjánka) na dobu 30 let za roční nájemné ve výši 500 tisíc korun. To v přepočtu odpovídá 7 korunám za metr čtvereční nebytových prostor za měsíc. Pravidelné milionové výnosy od jednotlivých podnájemníků (ordinací lékařů, laboratoří apod.) pak inkasovala uvedená soukromá společnost. Nový provozovatel se sice zavázal provést na své náklady devadesátimilionovou rekonstrukci budovy, ta by však i v případě jejího skutečného provedení představovala pouze snížení celkových výnosů z podnájmů, jež lze odhadnout na 185 až 300 milionů korun. Mimoto, Fond v listopadové tiskové zprávě upozornil na problémy provozovatele financovat tuto rekonstrukci a na problematické skutečné náklady na již provedenou částečnou rekonstrukci.           

Nadační fond proti korupci podal ve věci trestní oznámení a další vývoj kauzy pozorně sledoval. V srpnu 2015 nová Rada Městské části Praha 6 schválila dokument názvu „Memorandum o společném postupu mezi MČ Praha 6 a Poliklinika Marjánka a.s.“, ve kterém Městská část coby pronajímatel vyjadřuje eminentní zájem ukončit se soukromým provozovatelem nájemní smlouvu. V memorandu, jež bylo podepsáno 5. srpna 2015, se obě strany dohodly na ukončení nájemního vztahu poté, co bude uzavřena dohoda o narovnání jejich vztahů. Ta by měla být uzavřena do konce října 2015 a její součástí má být mj. závazek Městské části nahradit nájemci vynaložené náklady a investice do budovy polikliniky.         

„Jsme rádi, že konečně dostal někdo odpovědný z Městské části Praha 6 rozum a skandální nájemní smlouvu typickou pro éru vládnutí nejen ODS chce vypovědět. Různé investiční skupiny se perou o možnost provozovat zdravotnická zařízení, neboť se jedná o stálý a lukrativní byznys. Konečně si to někdo uvědomil i z břehu veřejné instituce,“ konstatoval ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislou iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…