Dne 14. února 2019 jsme měli možnost se seznámit s nejnovějším návrhem poslance Zdeňka Ondráčka na novelu zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jedná se, vedle zakotvení vyššího hodnostního označení příslušníkovi, který zemřel a bývalému příslušníkovi (§ 8a), změny tvorby stupnice základních tarifů (§ 115) a poskytování odměn, vyjadřujících jakousi formu stabilizačního příplatku (§ 123), také o návrh na změnu § 166 zákona o služebním poměru. Podle tohoto posledního návrhu má být odměna poskytnutá podle § 123 zákona o služebním poměru, nazývaná někdy jako „pracovní odměna“, vyloučena z výpočtu průměrného hrubého měsíčního služebního příjmu pro účely výsluhových nároků, tedy odchodného a výsluhového příspěvku.
Byl-li předkladatel návrhu motivován snahou zabránit umělému navyšování průměrného služebního příjmu pro účely výsluhových nároků udělováním odměn před skončením, jak to mnohdy vysocí služební funkcionáři činí, a dosažení závratných výší odchodného, ale zejména výsluhového příspěvku, nepochybně se mu to podařilo. Mnohem méně chvályhodnými jsou však důsledky návrhu pro „obyčejné“ příslušníky, kterým nikdo cíleně výsluhové nároky nezvyšuje. Ani jim se do průměrného služebního příjmu odměny nepromítnou, přestože jejich výsluhový příspěvek závratné výše nedosahuje. Významnou měrou mohou snížit jejich výsluhové nároky. Takže s vaničkou se vylil hned houf dětí. Kvůli pár nepoctivcům bude snížen průměrný služební příjem tisíců příslušníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV