Internetový volebního systém, využívá již známý princip NOTA (nevolím výše uvedené) a nově jej rozšiřuje o „menu volebního očekávání“. To je sestavované přímo voliči celého názorového spektra. Volební server pak nabízí každému voliči statisticky utříděné sestavy kandidátů, které jeho očekávání nejlépe splňují. Kandidátům, kteří nedokáží očekáváním voličů naplnit hrozí, že nebudou zvoleni. Podobně nedodrží-li program slíbený svým voličům, mohou být těmito voliči odvoláni a nahrazeni jinými nezávislými kandidáty. Dohled nad dodržováním volebních programů provádí volební server. Interaktivní přístup voličů k němu vytváří předpoklad pro zvýšení kvality a dodržování předkládaných programů, zajištění kontroly chování a dodržování pravidel, jakož i omezení volební reklamy, přivření penězovodů a narušení korupčních sítí a struktur. Je navržen i praktický způsob realizace.
Proč systém NOTA a „menu volebního očekávání“?
Změny v myšlení veřejnosti a způsobu vlády jsou nevyhnutelné. Jakékoliv volby podle starých a nefunkčních schémat nás jen poženou do dalších krizí. V souvislosti s vysoce aktuálními diskusemi (nejen v ČR) o změnách volebního systému, je třeba hledat cesty směřující k přímé demokracii. Potíž je v tom, že veřejnost má o přímé (autentické) demokracii jen mlhavé představy. Ty předkládané inovace znovu obsahují jen „obnošená“ a jen mírně upravená myšlenková schémata, mající k ideálu demokracie hodně daleko. Zkusme hledat jinou cestu.
Existuje řada občanských iniciativ, které detailně analyzují katastrofální důsledky vládnutí v posledních 22 letech po „sametové revoluci“ v ČR a navrhují nápravu věcí veřejných. Předkládají apely na čestné občany, politiky, vyšetřovatele a další činitele. Radikálnější návrhy vybízejí k veřejným protestům, ke sjednocení, generálním stávkám, neplacení daní, dokonce i k revoluci. To vše jsme už většinou zažili. A s jakým výsledkem?
Myslíte si, že jsou to jen sny, nebo cesta k nápravě? A kdyby se to povedlo, že se celý ten zmar nezopakuje? Že se vládnoucí klika vzdá dobrovolně všech svých výhod, přistoupí na svoji kontrolu a“vypustí si svůj vlastní rybník“? Vždyť oni se ohánějí demokracií, a popírají legalitu takovýchto iniciativ s poukazem na „demokratický“ volební systém, zakotvený v ústavě. K tomu mohou použít legální mocenské prostředky a často i absurdní rozhodnutí Ústavního soudu. Položme si otázku – kdo, kdy a jakými úmysly ústavu tvořil a kdo si prosadil její schválení. A jsou tam stále titíž lidé, ať v popředí či z pozadí řídící své politiky?
A nemyslíte si, že současný volební systém v ČR zdeformoval a znehybnil demokracii a že nastal čas k radikální změně, která vyloučí povolební paty generující uplatitelné přeběhlíky, pochybné koalice, opoziční smlouvy i bezradné, nekvalifikované a korupční vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz