Petr Žantovský: ACTA končí, boj o svobodu nikoli

13.07.2012 21:55 | Zprávy

Minulý týden padlo svým způsobem přelomové rozhodnutí Evropského parlamentu, který odmítl mezinárodní smlouvu proti padělatelství (ACTA). ACTA byla vyjednána EU, USA, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Mexikem, Marokem, Novým Zélandem, Singapurem, Jižní Koreou a Švýcarskem s cílem posílit dodržování práv duševního vlastnictví na mezinárodní úrovni.

Petr Žantovský: ACTA končí, boj o svobodu nikoli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Staroměstském náměstí se protestovalo proti smlouvě ACTA

Zamítnutí dokumentu europoslanci znamená, že v Evropské unii nemůže smlouva vstoupit v platnost. Proti přijetí smlouvy ACTA podle tiskového odboru EP hlasovalo 478 poslanců, 39 bylo pro a 165 se zdrželo hlasování. Podle obhájců by smlouva ACTA zamezila počítačovému pirátství, nelegálnímu kopírování či přílivu padělaného zboží na evropské trhy. Odpůrci však tvrdí, že dokument naruší svobodu na internetu a volný přístup k informacím. 

Dohoda ACTA vyvolala ve světě včetně Česka už v zimě řadu protestů, česká vláda po nich ratifikaci smlouvy pozastavila. Místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík rozhodnutí Evropského parlamentu přivítal. "Jsme rádi, že v Evropské unii zbývá ještě nějaká demokracie a že Evropský parlament velmi silně reflektoval odpor veřejnosti ke smlouvě ACTA." 

Naopak zástupci autorů vnímají zamítnutí smlouvy jako neúspěšný krok na cestě, která musí pokračovat. "Když byla zamítnuta, tak pravděpodobně měla být zamítnuta, ale myslím, že třeba v celé ČR ji četli maximálně jeden, dva lidi," řekl ČTK šéf Asociace producentů v audiovizi a režisér Jan Svěrák. Sám je přesvědčen o tom, že musí vzniknout nějaká podobná smlouva. Je třeba dát najevo tvůrcům, že mohou vznikat nové filmy a jejich autoři za ně dostanou zaplaceno, uvedl. Připomněl, že hudební průmysl se s nástupem internetu musel vyrovnat, bude to muset učinit i průmysl filmový. Zatím je jednodušší šířit filmy ilegálně než legálně, protože v případě legální distribuce je třeba uzavřít smlouvy se všemi producenty děl, která chce daný server nabízet. Musí vzniknout nějaká platforma, která "dohoní" internet, soudí známý český režisér. 

"Ze smlouvy se stalo politikum," řekla dnes ředitelka české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu IFPI Petra Žikovská. Zamítnutím smlouvy se ale podle ní nic nemění na ostatních záměrech. "Pro nás je důležitá směrnice o vymáhání práv v oblasti duševního vlastnictví, která platí. Je však nedostačující v oblasti internetu, proto Evropská komise navrhuje její revizi," dodala. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…