Petra Havránková: Přejeme si omluvu pozůstalým Ferdinanda Peroutky

9. 5. 2015 20:03

Žádost o omluvu pozůstalým Ferdinanda Peroutky.

Petra Havránková: Přejeme si omluvu pozůstalým Ferdinanda Peroutky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová
reklama

Na mezinárodně sledované konferenci s názvem "Let My People Live!", pořádané dne 26. ledna tohoto roku, pronesl prezident Miloš Zeman následující slova: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman." Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", jimiž měl demonstrovat Peroutkův údajný obdiv či shovívavost k nacismu. Ferdinand Peroutka dlouhá léta nacistickému režimu vzdoroval, pročež jím byl perzekuován. Zároveň přispěl ke spoluutváření demokratického smýšlení naší země, vycházejícího z úcty ke svobodě projevu. V některých případech však tato svoboda není doprovázena jakoukoli odpovědností za své činy. Mimořádně smutné je sledovat tyto konkrétní případy u vrcholného představitele našeho státu. Prezident Zeman pronesl výše uvedená kontroverzní slova před více než čtvrt rokem, nebyl však do dnešního dne schopen prokázat jejich pravdivost. Dobré jméno, čest i samotná důstojnost již nežijící české osobnosti, s obdivuhodným morálním kreditem zůstávají beztrestně pošpiněny.

Zatímco osoba bez ústavní imunity by nyní čelila žalobě na ochranu osobnosti a povinnosti prokázat svá tvrzení, Miloš Zeman pouze občasně zprostředkovaně informuje o procesu hledání údajné klíčové citace, neboť ze svého jednání není trestně odpovědný. Ústava nemohla předpokládat nutnost reagovat na podobné chování ústavních činitelů. Naštěstí na něj můžeme reagovat my, kterým to není lhostejné.

Mnozí jsme na obskurní chování naší hlavy státu zvyklí, neměli bychom mu však nečinně přihlížet. Dovolujeme tím postupné upadání morální úrovně naší společnosti. Tolerancí příslušných excesů je nepřímo schvalujeme.

Lhostejný postoj nejednou dovolil šíření nebezpečných názorů se všemi jejich následky. V tomto konkrétním případě povolujeme pošlapávání jména osoby, jež se už bohužel nemůže jakkoli bránit. Příslušné proklamace navíc, chtě nechtě, reprezentují naši státnost a jsou spojeny s osobní i politickou odpovědností.

Přejeme si proto, aby se Miloš Zeman veřejně omluvil za pronášení neopodstatněných slov, která uráží zesnulého Ferdinanda Peroutku, jeho rodinu a blízké, i mnoho občanů této země.

Petra Havránková

Přidat se k žádosti můžete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

21:04 Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

Po čtyřletém intermezzu prezidenta republikánů, přichází dnes v šest hodin středoevropského času do …