Přemysl Čech: Jsme tedy chudí nebo bohatí?

03.02.2014 14:37 | Zprávy

Minulý víkend skončilo v Davosu další kolo pravidelného jednání světových finančníků. Jedno z probíraných témat neslo roztomilý název: Problémy se světovou distribucí bohatství. Ono se to dá číst ale taky opačně: problémy se světovou chudobou.

Přemysl Čech: Jsme tedy chudí nebo bohatí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Kulisy pro přemítání o tom, jak pomoci chudým lidem, byly až tragikomické. Vrtulníky pendlovaly mezi letištěm a nejdražšími hotely, recepce střídaly rauty a jeden šejk si nechal pro svá setkání uvolnit v hotelu ředitelské prostory a ještě je speciálně vybavit koberci, obrazy a dalšími předměty podle svých představ. To už to musí být s tou světovou chudobou opravdu vážné.   

Pravdou je, že se nůžky mezi bohatými a chudými rozevírají rok od roku stále víc, úměrně tomu, jak si bohatí přisvojují vedle ekonomické i třeba politickou moc. Ke koncentraci majetku jim pomáhají finanční deregulace, děravé daňové systémy, které často pomáhají spoluvytvářet, i chování největších světových centrálních bank. Podle statistik 85 nejbohatších lidí planety disponuje majetkem za víc než 335 biliónů korun. Chcete-li jiný pohled, pětaosmdesátka těchto šťastlivců drží stejné vlastnictví jako 3,5 miliardy jejich chudých spoluobčanů. - I v Česku jsme zkoumali, jak se cítí lidé s průměrnými a vyššími příjmy tedy od dvaceti tisíc čistého výš. V kategorii do pětadvaceti tisíc označila svůj příjem jako nadprůměrný jen třetina lidí – a to už vzhledem k metodice výpočtu je u nás samotný průměrný plat vlastně nadprůměrný. Ale spokojeni nebyli ani lidé, kteří měsíčně poberou 40 tisíc čistého a víc. Dvě pětiny z nich považují tyto peníze za průměrné nebo dokonce podprůměrné. A jen pro doplnění, na průměrnou hrubou mzdu, která u nás dnes dosahuje necelých 25 tisíc korun, dosáhne jen slabá třetina Čechů.  

Jak je na tom tedy modelová česká rodina, kdy otec i matka pobírají oněch dvacet tisíc čistého měsíčně a mají dvě děti? To je deset tisíc na hlavu. Je třeba zaplatit nájem nebo hypotéku, účty za energie, leasing na auto a jeho provoz, jídlo, oblečení, kroužky dětem, občas se chce taky vyrazit za nějakou zábavou, třeba aspoň do kina, šetří se na dovolenou. Tohle bude vycházet s hodně odřenýma ušima – přesto by to měl být typický obrázek představitelů střední třídy. No, nevím. A ještě k tomu polovina nadprůměrně vydělávajících lidí předpokládá, že se jejich příjem letos zásadně nezmění. A tak se dá očekávat, že problémy s distribucí bohatství budou pokračovat i u nás doma a sešup lidí ze střední třídy do té pod ní bude dál pokračovat.  

Ještě, že aspoň Bill Gates, druhý nejbohatší člověk planety, to vidí v pohodě. Podle něj do roku 2035 skoro žádné chudé země na planetě nebudou. Tak Bille, na zdraví!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…