Přemysl Votava: Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát

2. 9. 2018 22:24

Před 70 lety, 3.9.1948 zemřel druhý československý prezident dr.Edvard Beneš. Jeho pohřeb se stal velkou demonstrací odporu národa, proti nové nastupující totalitě. Prezident Beneš byl národem milován….

Přemysl Votava: Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté
reklama

Význam této osobnosti nejlépe vystihl zákon z dubna 2004, který schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.  Zákon je tvořený větou „ Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát.“ Jeho zásluhy o nově vzniklou republiku vyjádřil i první prezident Československa T.G. Masaryk větou, „ bez Beneše bychom neměli republiku“. 

Dr. Beneš se stal výraznou osobností meziválečné politické mapy Evropy.  Byl nenáviděn nacisty, jeho jméno bylo po roce 1948 znevažováno komunisty, byly ničeny  jeho symboly. Také po roce 1989 se stal terčem útoků polistopadových tvůrců nových dějin, cílem je znevážit tuto osobnost československé historie.  Je otázkou, který z dnešních politiků, by v této dějinné válečné zkoušce obstál. Jak národní socialisté připomínáme, že Dr. E.Beneš je úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou.

Dr. Edvard Beneš stál po boku TGM u zrodu Československa v roce 1918. Byl předsedou vlády i dlouholetým ministrem zahraničí ČSR. Po  abdikaci TGM, byl Dr. E. Beneš v roce 1935 zvolen druhým československým prezidentem. V říjnu 1938 po mnichovském diktátu a zradě západních mocností, odcházel podruhé do exilu. Byl poražen, mnohými  potupen. Za necelý měsíc si připomeneme toto smutné  80. výročí Mnichova… Vývoj evropské krize a průběh II.světové války dal Dr. Edvardu Benešovi za pravdu. 
Jeho návrat do vlasti v květnu 1945, byl bez nadsázky návratem vítěze. Celý národ mu skládal hold. Dr. Edvard Beneš,  jako jeden z mála evropských představitelů, se vrátil do vlasti opět jako prezident,  která i jeho zásluhou, byla součástí vítězné koalice.

Další poválečný vývoj v Evropě a ve světě byl již ve znamení nového rozdělení světa na základě Jaltské dohody a výsledků druhé světové války. Tento vývoj již nemohl Dr.E. Beneš ovlivnit, natož zastavit.  Svět se rozdělil na dvě sféry vlivu.

Dnešní útoky na Dr. E. Beneše jsou ve svém důsledku útokem i na celistvost a suverenitu našeho státu. Jsou také pokusem, jak změnit výsledky druhé světové války. Tyto snahy je nutno odmítnout a znovu kritikům připomenout zákon PS Parlamentu ČR :  „ Dr.Edvard Beneš se zasloužil o stát….! “ Ale také jeho odkaz budoucím generacím, aby nezapomněly na odkaz pamětníků a hrdinů odboje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Libuše Frantová: Nastal čas pro důslednější prověřování zahraničních investic?

7:33 Libuše Frantová: Nastal čas pro důslednější prověřování zahraničních investic?

Hospodářský výbor má na stole dlouho připravovaný návrh zákona, který v České republice zřídí mechan…