Přemysl Votava: Poslední letadlo ze Stalingradu

02.02.2018 7:37 | Zprávy

Po válce se v našich kinech promítaly filmové záběry z posledního německého letiště v obklíčeném „kotli“ u Stalingradu… Viděli jsme tu zoufalou snahu demoralizovaných německých vojáků odletět tím posledním letadlem ze Stalingradu. Vojáci SS střelbou a popravami třídili odlety těch vybraných… u letadel probíhal zoufalý boj na život a na smrt, místo v letadle bylo tou poslední nadějí na život. Doma čekali na ty šťastné jejich rodiče, ženy, děti… Ty vyloučené z přepravy čekala smrt v boji o poslední dům, o poslední kousek chleba, smrt mrazem, hladem nebo vyčerpáním, na pochodu do zajateckého tábora. To byl Stalingrad před 75 lety, v zimě 1942 – 1943.

Přemysl Votava: Poslední letadlo ze Stalingradu
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Právě před 75 lety 2.2. 1943 poslední jednotky německé 6. armády polního maršála Pauluse kapitulovaly. Z původní čtvrtmilionové německé armády odešlo do zajetí kolem 100.000 promrzlých, zubožených a vyhladovělých německých vojáků. V obklíčeném stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Je třeba připomenout nejen hrdinství a nesmírné oběti Rudé armády, ale i zcela zbytečné oběti protivníka. Začátkem ledna 1943 byla obklíčeným v kotli nabídnuta kapitulace, byla však odmítnuta. Po ní už zbyl jen zoufalý boj o poslední místa v letadlech od Stalingradu… Stalingrad se stal symbolem boje o osud Evropy a světa... Hlavní boje se odehrávaly na východní frontě od léta 1941. Za německou armádou zůstaly tisíce vypálených vesnic a měst, miliony obětí… Na východní frontě Německo poznalo i první porážky, po neúspěchu u Moskvy přišel hrdinný Stalingrad… Následovala cesta na Berlín.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.