Přemysl Votava: Slzy i sevřené pěsti, to byl 15. březen 1939

13.03.2019 14:32 | Zprávy

Sněžilo, když se ta nikým nezvaná zelenošedá masa valila ulicemi českých měst i obcí. Lidé stáli za deště a sněžení v ulicích, slzy měli v očích, nenávist v srdci. Otázky v každém z nich, co bude dále s námi? 15. březnem 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR), začala šestiletá německá okupace.

Přemysl Votava: Slzy i sevřené pěsti, to byl 15. březen 1939
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Výnosem Adolfa Hitlera byl ustaven okleštěný, pokořený a všech práv zbavený Protektorát Čechy a Morava. Stali jsme se občany druhé kategorie. V březnových dnech 1939 Adolf Hitler triumfoval. Z okna Pražského hradu přijímal hold jásajících pražských Němců, na prvním nádvoří byl uvítán německými studenty vysokých škol. Nad Pražským hradem vlála standarta říšského protektora. Politici Anglie, Francie, spolutvůrci Mnichova, tehdy trapně mlčeli.    

Hitlerovi se okupací ČSR a následně za několik měsíců i Polska,  otevřela cesta na východ. Pro naši, tehdy ještě mladou republiku, měla německá okupace počátek v mnichovském porcování Československa. Československem byly uspokojeny územní požadavky Hitlera. Šestiletá německá okupace přinesla 300tisíc obětí, tedy popravených, umučených, zavražděných v plynových komorách, ale i desetitisíců padlých v odboji. Okupace také  rozvrátila československou ekonomiku,  vedle toho měla i  morální dopady. Měli jsme své, jak kolaborující Moravce, Čurdy, tak i hrdiny, které obdivoval celý svět, Kubiše, Gabčíka, Jaroše, Fajtla, obyvatele vyvražděných Lidic, Ležáků  a tisíce dalších,  často bezejmenných hrdinů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

okupace , Votava

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.