Prof. Ignác Hoza: Jednejme uvážlivě

26.10.2020 12:32

Komentář emeritního rektora a profesora biochemie a mikrobiologie Ignáce Hozy k současné situaci.

Prof. Ignác Hoza: Jednejme uvážlivě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula
reklama

My jsme  zvláštní národ. V podstatě si nevážíme jeden druhého. Prof. Prymula nás úspěšně vyvedl z první vlny Covid-19 a nyní se významně angažuje v současné vlně. Vedl a vede si velmi dobře. Ne proto, že je politik, ale proto, že je odborník. Má všechny odborné předpoklady a zkušenosti, aby funkci ministra zdravotnictví v této krizové situaci vykonával. Je významný epidemiolog, bývalý ředitel velké fakultní nemocnice, náměstek ministra zdravotnictví a navíc voják. Z vykonávaných funkcí má nejen odborné, ale i organizační a řídící schopnosti. 

Po uveřejnění obrázků a článku v deníku Blesk se okamžitě opozice semkla a předsedové jednotlivých politických stran prohlásili, že ztratil důvěru občanů a hned žádali jeho odvolání, aniž v podstatě věděli co se stalo a uvážili jeho pracovní nasazení, odpovědnost a prokázané schopnosti. Prof. Prymula prohlásil s plnou vážností, že nic neporušil a toto zdůvodnil. Já mu v této věci plně důvěřuji a dodávám, že ministr pracuje denně cca 14 – 16 hodin a když mu ve 21.30 hodin zavolá jeho známý, aby přijel na posezení, tak je rád, že  “vypadne” z ministerstva. 

Přitom odjíždí v době, kdy mnozí z nás se chystají do postele, nebo dokonce ti, co pracují “celý den “, již spí. Přitom obrázky uveřejněné v Blesku a vyjádření prof. Prymuly nezavdávají žádnou úvahu o jeho okamžitém odvolání. Vyjádření od politiků, že plivnul do tváře lidem, kteří dodržují jeho nařízení a ztratil důvěru u těch, kteří se tomu vzpírají, se neodráží v realitě. Zde je třeba uvést fakt, že zřejmě větší část našich občanů, včetně řady politiků asi neví, co je to virus, i když ví, co je to chřipka. 

Pro zopakování: Covid-19 má velikost cca desetitisícinu milimetru a tudíž se lehce nakazí vnímavý člověk od toho, který je infikovaný. Navíc se zdá, že je v tomto počasí, vlhkosti a teplotě agresivnější než na jaře. Nebo možná zmutoval a má jiné agresivnější vlastnosti viz. další státy. Z těchto důvodů bych prosil, aby naši politici, hlavně pak pan premiér a pan prezident důkladně zvážili odvolání pana prof. Prymuly, protože zkušenějšího člověka v boji s Covid-19 nemají. 

Aby to nedopadlo podobně jako v předvečer druhé světové války (1938), kdy Stalin nechal popravit  40 000  důstojníků, generálů a 9 maršálů a němci od 21. června 1941 byli za 6 měsíců  15 km od Moskvy, což stálo životy mnoha milionů lidí. 

Dnes v naší situaci jde rovněž o tisíce životů nás a našich spoluobčanů. V této situaci bych radil vybranému novému ministrovi, aby tuto funkci nepřijal. Naši opozici, aby zvážila své vystupování a postoje v této, pro národ, tak těžké době. Většinou jde o mladé lidi, kteří nemají dostatečné osobní ani státnické zkušenosti a ventilují své názory především pro získání politického vlivu a přitom negativně ovlivňují tisíce našich spoluobčanů. Obyčejní, normální lidi, včetně v televizi vystupujících ředitelů významných nemocnic, tak radikální postoje nemají. Dnes opravdu nejde o rutinní řízení ministerstva zdravotnictví, ale o tvrdý boj na poli epidemiologickém s vážnou nemocí, o jejímž původci toho ještě mnoho nevíme.

prof. dr.h.c.  Ignác Hoza, plk.v.v.

emeritní rektor Vysoké vojenské školy ve Vyškově a emeritní rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Opl: Šla pravda světem a na chudé duchem se smála

15:33 Pavel Opl: Šla pravda světem a na chudé duchem se smála

Již 12 milionů smazaných příspěvků údajných dezinformací a konspiračních teorií na téma covid 19. Od…