Protikorupční iniciativy: Zabraňte utajenému plánu na sloučení protikorupční policie s útvarem odhalování organizovaného zločinu

09.06.2016 10:49

představitelé protikorupčních iniciativ Vraťte nám stát a Veřejnosti proti korupci zaslali dne 8.6.2016 otevřený dopis členům výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny ve věci plánovaného sloučení policejních útvarů ÚOKFK a ÚOOZ. Právě výbor pro bezpečnost PS by se mohl touto záležitostí zabývat již na svém dnešním zasedání.

Protikorupční iniciativy: Zabraňte utajenému plánu na sloučení protikorupční policie s útvarem odhalování organizovaného zločinu
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu
reklama

ÚOKFK = Útvar odhalování korupce a finanční kriminality

ÚOOZ = Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu

Zmíněné protikorupční iniciativy jsou plánovanou reorganizací policejních útvarů velmi znepokojeny.

Tento plán „má být realizován překvapivě rychle k 1.7. letošního roku, a to bez jakéhokoli projednání se státním zastupitelstvím, v Parlamentu a ve vládě. V podstatě utajený způsob sloučení obou útvarů bez jakéhokoli důkladného projednání vyvolává otázky, jaké jsou skutečné důvody této reorganizace,“ píše se v dopise.

Autoři dopisu varují, že "sloučení ÚOKFK a ÚOOZ může vést ke snížení kvality práce, průtahům či dokonce nemožnosti vyšetřovat některé složité případy, včetně podstatného ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti hospodářského nebo korupčního charakteru.“ Jak připomínají, tyto obavy vyjádřil ve svém dopise premiérovi i nejvyšší státní zástupce. Toto vyjádření vrcholného představitele soustavy státního zastupitelství je podle nich samo o sobě dostatečně alarmující.

Autoři dopisu vyzvali výbor pro bezpečnost PS, aby se záměrem sloučit ÚOKFK a ÚOOZ neprodleně zabýval a proti tomuto záměru se jasně postavil. Na zasedání výboru by podle nich měl být přizván policejní prezident a ministr vnitra, aby vysvětlili svůj záměr jak poslancům, tak veřejnosti. Rovněž by měl mít možnost vystoupit i nejvyšší státní zástupce, který vyjádřil nesouhlas s plánovaným sloučením policejních útvarů.

Dopis podepsali Hana MarvanováVáclav NěmecJiří WaldJan Štern a Petr Lázňovský.


Vážený pane poslanče, vážená paní poslankyně,

obracíme se na Vás ve věci připravovaného sloučení elitních policejních útvarů - Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jako představitelé občanských iniciativ, které se  dlouhodobě věnují problematice boje proti klientelismu a korupci, jsme tímto záměrem velmi znepokojeni. Fungování těchto útvarů v těsné spolupráci s vrchními státními zastupitelstvími je naprosto nezbytným předpokladem úspěšného boje s korupcí a závažnou hospodářskou kriminalitou.

Plán, který byl zveřejněn v médiích, má být realizován překvapivě rychle k 1.7. letošního roku, a to bez jakéhokoli projednání se státním zastupitelstvím, v Parlamentu a ve vládě. V podstatě utajený způsob sloučení obou útvarů bez jakéhokoli důkladného projednání vyvolává otázky, jaké jsou skutečné důvody této reorganizace.

Domníváme se, že o takto závažné věci by neprodleně měl jednat výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, na němž by měl policejní prezident a ministr vnitra vysvětlit jak poslancům, tak veřejnosti záměr sloučit ÚOKFK a ÚOOZ. K tomuto jednání by měl být rovněž přizván nejvyšší státní zástupce. Právě státní zastupitelství hraje klíčovou roli při vyšetřování trestných činů a je naprosto nezbytné, aby mohlo plnit svou roli v součinnosti s příslušnými policejními útvary, které jsou důvěryhodné a profesionální.

Sloučení ÚOKFK a ÚOOZ může vést ke snížení kvality práce, průtahům či dokonce nemožnosti vyšetřovat některé složité případy, včetně podstatného ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti hospodářského nebo korupčního charakteru, jak varuje ve svém dopise premiérovi i nejvyšší státní zástupce. Toto vyjádření vrcholného představitele soustavy státního zastupitelství považujeme za alarmující.

Proto se na Vás obracíme se žádostí, abyste o této věci urychleně jednali na výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny a postavili se proti záměru policejního prezidenta a ministra vnitra sloučit policejní útvary ÚOKFK a ÚOOZ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Výborný: Bude špatná tradice rychlých výměn ředitelů ČD pokračovat?

8:55 Petr Výborný: Bude špatná tradice rychlých výměn ředitelů ČD pokračovat?

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce oznámil, že tento týden má prob…