Průzkum: Podle MPO je pro zvládnutí pandemie koronaviru klíčová rychlá podpora vývoje a nasazení nových technologií i řešení

30.03.2020 22:02

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podporuje zavádění nových řešení a technologií, které pomáhají s bojem proti pandemii koronaviru. Umožňují lépe zvládnout krizi a zmírnit dopady na společnost a ekonomiku.

Průzkum: Podle MPO je pro zvládnutí pandemie koronaviru klíčová rychlá podpora vývoje a nasazení nových technologií i řešení
Foto: pixabay.com
Popisek: Analýza - ilustrační foto
reklama

Aby se finanční a další pomoc v souvislosti s aktuálním nouzovým stavem správně zacílila, uskutečnil se od 19. do 22. března bleskový on-line průzkum. I přes krátký čas přišlo 383 odpovědí od podnikatelských subjektů různé velikosti, kdy 70 % byly malé a střední firmy.

Téměř polovina respondentů (45 %) uvedla, že je k boji s koronavirem potřeba rychlá podpora vývoje a nasazení nových technologií i řešení, a to medicínských i nemedicínských. Podle více než poloviny účastníků průzkumu (52 %) se řešení musí nasadit v řádu dnů, tedy před očekávaným vyvrcholením koronavirové epidemie. Na základě výsledků průzkumu MPO operativně připravilo program “Czech Rise Up – Chytrá řešení proti Covid-19” s aktuálně předpokládaným rozpočtem 200 milionů korun. Vyhlášena také bude první výzva z programu Technologie COVID 19 z OP PIK, kde bude celkem k dispozici minimálně 300 milionů korun. Oba programy schválila v pondělí 23. března vláda.

Podrobné výsledky průzkumu:

Většina podnikatelů, kteří se průzkumu zúčastnili, byli malí a střední podnikatelé a živnostníci. Jen menšinu představovaly velké firmy (6,8 %), výzkumné a jiné instituce (např. školy) pak představovaly 8,1 % odpovědí. Především pro vědu a výzkum byly vyčleněny prostředky z Technologické agentury, resp. příjemci programu GAMA2 byli vyzváni, aby dílčí projekty zaměřili přímo na boj s Covid-19.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Internetoví prodejci měli v dubnu žně

15:31 Miroslav Novák: Internetoví prodejci měli v dubnu žně

Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, ž…