Průzkum: Stavitelé jaderných elektráren soupeří o zakázky

13.12.2017 10:05

Ve světě je v současné době rozestavěno 53 nových bloků jaderných elektráren a dalších několik desítek je v různém stupni plánování. O získání těchto zakázek soupeří nevelký počet firem. Kromě tradičních dodavatelů (Francie, Rusko a USA s Japonskem) se o slovo stále více hlásí společnosti z Asie. Čína a Jižní Korea se již nespokojují s dodávkami na své domácí trhy a naopak usilují o čím dál větší podíl mezinárodního koláče.

Průzkum: Stavitelé jaderných elektráren soupeří o zakázky
Foto: Rosatom
Popisek: Jaderná elektrárna Bataan

Na exportním trhu je současnou světovou jedničkou ruský státní koncern Rosatom. Podle agentury Bloomberg má rozpracováno osm bloků doma a dalších 34 v 12 zemích včetně dvou členů Evropské unie – v Maďarsku a Finsku. Celková hodnota jeho zakázek v zahraničí činí 133 miliard dolarů, uvádí koncern v poslední výroční zprávě. Mezi největší patří čtyři bloky po 1200 megawattech, které má Rosatom postavit v Egyptě. Kontrakt už posvětili prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Abd al-Fattáh as-Sísí. Balík konkrétních kontraktů v hodnotě kolem 25 miliard dolarů by se měl podepsat v lednu 2018. Před několika dny prezident Putin jednal během návštěvy Turecka rovněž o výstavbě první tamní jaderné elektrárny Akkuya.

Rusové by se rádi podíleli i na dokončení výstavby třetí brazilské elektrárny Angra 3 o výkonu 1405 megawatt na pobřeží jižně od Rio de Janeira. Projekt má kvůli nedostatku financí zpoždění a jeho dokončení je nyní naplánováno na rok 2023. Brazilská vláda ale pravděpodobně dá přednost Číňanům, které už požádala o stavební expertizu a současně projevila zájem o čínský úvěr. Čínské státní koncerny, zejména China National Nuclear Corporation a General Nuclear Power Group, se tak stále častěji ukazují jako největší rivalové Rosatomu na mezinárodním trhu. Druhý z nich se bude podílet například na výstavbě nové britské elektrárny Hinkley Point C. Číňané mají zálusk i na mnohé další projekty, například v Turecku, Jižní Africe a Saúdské Arábii. Jednají o budoucí spolupráci v jaderné energetice třeba v Keni, Egyptě, Súdánu nebo v Arménii.

Značné šance stavitelům jaderných elektráren nabízí Indie provozující nyní 22 bloků s úhrnným výkonem 6219 megawattů. Vláda v Dillí hodlá tyto kapacity do roku 2024 ztrojnásobit. V plánu je 19 nových bloků (17 250 megawattů). Zájem o dodávky pro indickou jadernou energetiku projevily mimo jiné francouzské koncerny EdF a Areva. Ale s Indy jednají také Čínané a Rusové.

V soutěži na exportním trhu nemíní zůstat pozadu ani jihokorejská společnost Kepco. Konsorcium firem, které vedla, v roce 2009 zvítězilo nad francouzskou Arevou i americkým General Electric a vyhrálo dvacetimiliardový kontrakt (v dolarech) na výstavbu čtyř bloků ve Spojených arabských emirátech. Kepco by do roku 2020 chtělo získat kontrakty na výstavbu dalších alespoň šesti bloků.

Koncerny podnikající v globálním jaderném energetickém byznysu mají společnou i další snahu: hledají možnosti mimo investičně náročný obor. Rosatom na odborné konferenci Technoprom-2017 v Novosibirsku sdělil, že zahraniční odbytiště "jsou vyčerpána". Proto bude přednostně investovat nikoli do svého tradičního byznysu, nýbrž do vodní energie a výstavby větrných parků. "Nebudeme investovat do McDonald´s, když nic nevíme o tom, jak se připravují hamburgery. Ale můžeme využít našich průmyslových kapacit a zkušeností, abychom se prosadili v novém segmentu energetiky," prohlašuje první náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov.

Po dvou blocích se nyní staví v USA, Japonsku, Bělorusku a na Slovensku, po jednom v Bulharsku, Finsku, Francii, Argentině a Brazílii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…