Radim Uzel: Vzpomínka na pana režiséra Herze

17. 4. 2018 12:59

S přibývajícími nekrology k úmrtí režiséra Juraje Herze bych rád také přispěl se svou troškou do mlýna. S panem režisérem jsme sice nebyli celoživotními kamarády, ale měl jsem tu vzácnou možnost s ním občas trávit společné chvíle v posledních letech jeho života.

Radim Uzel: Vzpomínka na pana režiséra Herze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Myslím, že všichni pamětníci se jednoznačně shodnou na tom, že každé setkání s touto neobyčejnou a charismatickou osobností bylo překvapivě obohacující a přínosné. Všechny Jeho názory byly kategoricky jednoznačné a křišťálově čisté. Kdybych se nebál, že budu obviněn z používání klišé, řekl bych, že jeho slova zasluhovala tesat do žuly.

Ač byl každý z nás značně rozlišné profese pojil mě s panem režisérem určitý rys společné osobní anamnézy. Oba jsme totiž pocházeli z lékárny. Naši rodiče byli magistři farmacie. Juraj Herz vyrůstal v lékárně v Kežmaroku a já v malé venkovské lékárně v Doubravě u Karviné. Oba jsme už v dětství pomáhali rodičům s přípravou mastí, pilulek a čípků. Naše vzpomínky byly totožné a ten věkový rozdíl mezi námi byl skoro zanedbatelný.

A ještě jeden osobní rys jsme měli s panem režisérem společný. Oba dva jsme byli po léta kovaní ateisté, u Juraje Herze toto přesvědčení občas přerůstalo až v radikální bojový antiklerikalismus. Jistě by souhlasil se mnou, že to nesnese nálepku neznabohů. Naopak neznabohy jsou dnešní mladí lidé, kteří nevědí, že Kain zabil Ábela a nikoliv naopak a v nedávné anketě vůbec nevěděli co se to vlastně slaví o velikonocích.

S panem režisérem Herzem jsme se trumfovali v biblických znalostech. Já jsem se pochlubil, že jako bývalý ministrant umím dosud celou katolickou mši svatou latinsky, Juraj Herz zase věděl, jak se jmenovali tři mládenci v peci ohnivé (už to vím taky). A židovskou věrouku uměl jako když bičem mrská. Ale jeho knihovna obsahovala nepřeberné množství ateistických publikací a vzpomínám, že s politováním konstatoval, že většina z nich je psána německy. V českých knihkupectvích podle vlastního vyprávění často ztropil scénu s poukazem na do očí bijící nepoměr v počtu náboženských publikací pod nimiž se prohýbají knihkupecké regály a několik v koutě se krčících ateistických svazků. „To by se v Německu nestalo, tam jsou oba druhy této literatury k dispozici ve stejném objemu.“ Tak pravil Juraj Herz.

Na jeho slova o myšlenkové prázdnotě náboženských kázání jsem si vzpomněl právě minulou neděli. Samozřejmě už z nostalgie nevynechám rozhlasový přenos bohoslužeb. Ty katolické dosud neztratily na své velebnosti proměňování a pozdvihování, zatímco bohoslužby menších církví oplývají falešnými zpěvy zapálených mládežníků a směšnými autentickými výpověďmi napravených hříšníků.

A nedávná slova jakéhosi kazatele mně doslova zvedla ze židle. Ten mudrc kázal o nutnosti vzájemné otevřenosti v partnerském svazku: „A mnozí, kteří tady sedí dosud ve svém srdci chovají různá tajemství. Dejte si závazek, že až dnes přijdete z bohoslužby domů, s láskou si vzájemně otevřete svá srdce a v láskyplném svazku nebude už mezi vámi žádných tajností!“

A já dodávám: proboha nedělejte to! Neposlouchejte toho demagoga a laciného rádoby psychologa! Je to totiž spolehlivá cesta k zániku vašeho svazku. Každý člověk by měl mít ve své duši jakousi třináctou komnatu, kam nepustí nikdy nikoho. Ani ta největší láska nás nemůže nabádat k prohlášení, že teď už si řekneme úplně všechno. Mnohá tajemství jsou proto tajemstvími, že si je budeme odnášet do hrobu. Jsem přesvědčen, že by s tím souhlasil i pan režisér Juraj Herz. Budiž čest jeho památce!

Radim Uzel

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…